Finanse

Brak świadomości wpływa na sprzedaż polskich firm

Ubiegły rok przyniósł pierwsze ubezpieczenia polskich firm, a obroty były warte blisko pół biliona złotych. Kwota ubezpieczonych należności wyniosła o 9% więcej niż w roku 2017. Mimo to sytuacja jest daleka od oczekiwań ubezpieczycieli. Obecnie co piąta firma nie ubezpiecza transakcji sprzedaży swoich wyrobów. Firmy nie są świadome, że tego narzędzia mogą wykorzystywać do zwiększania sprzedaży.

więcej »
Ponad ćwierć miliarda zł dofinansowania

Podczas kongresu Wolves Summit 2019 miało miejsce specjalne wydarzenie w postaci ogłoszenia najnowszego wdrożenia instrumentu finansowego dla innowatorów w Polsce. Europejski Fundusz Inwestycyjny i PKO zawarły umowę gwarancji InnovFin w ramach Horyzont 2020, programu Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2014-2020.

więcej »
Duże sumy pieniędzy na wdrażanie wyników prac dla firm

25 marca startuje nabór w konkursach kolejnej odsłony działania „Badania na rynek”. O wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości mogą ubiegać się firmy, chcące wdrożyć innowacyjne produkty w oparciu o wyniki prac badawczo-rozwojowych. Nowością jest dodatkowy konkurs na projekty realizujące postulaty programu Dostępność Plus. Podobnie jak w poprzednich latach, osobną pulę przewidziano dla małych i średnich firm inwestujących w miastach średnich. Łączny budżet na badania na rynek to aż 1,5 mld zł.

więcej »
PKO Leasing liderem rynku i z rekordowym wynikiem

PKO Leasing zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem sprzedaży na poziomie 9,2 mld zł, potwierdzając tym samym pierwszą pozycję na rynku firm leasingowych. Spółka zamknęła rok z ponad 11-proc. udziałem w rynku i blisko 14-proc. dynamiką wzrostu mierzoną r/r. Tylko w grudniu sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom 1 mld zł.

więcej »
Leasing napędza branżę metalową

Aż o 12% zwiększyła się wartość leasingu na maszyny i urządzenia do obróbki metali w 2018 r. To efekt bardzo szybkiego wzrostu branży metalowej, która notuje jedne z najwyższych dynamik na rynku. Jak utrzymać wysokie tempo rozwoju w obliczu spowolnienia gospodarczego i niedoboru pracowników, wyjaśnia Ekspert Siemens Financial Services.

więcej »
Giełdowy Indeks Produkcji kontynuuje odrabianie strat

Polskie spółki produkcyjne notowane na GPW wykorzystały wzrost cen akcji małych i średnich spółek. Giełdowy Indeks Produkcji od początku roku zyskał na wartości już ponad 7,7%, a w samym lutym wzrósł o 4,31% do poziomu 930,63 punktów.

więcej »
Nowe cyberwyzwania w sektorze finansowym

Tylko od sierpnia do października 2018 r. ze sklepu Google Play usunięto 29 fałszywych aplikacji bankowych, które zawierały trojany. Nastąpiło to dopiero po tym, jak zostały zainstalowane przez ponad 30 tys. użytkowników. Złośliwe oprogramowanie m.in. wykrada dane logowania, wiadomości SMS czy listy kontaktów. Jeden Android.banker.A2f8a zbierał je z ponad 200 różnych aplikacji bankowych. Jakie nowe wyzwania przyniesie branży finansowej obecny rok?

więcej »
Go to Brand: 150 mln zł dla MŚP na promocję produktów zagranicą

25 lutego wystartuje nabór w piątej edycji konkursu Go to Brand. Przedsiębiorcy mogą uzyskać ponad 430 tys. zł dofinansowania do kosztów promocji swojej marki na nowych rynkach.

więcej »
Inwestowanie w badania i rozwój coraz bardziej opłacalne

Dzięki nowej uldze podatkowej, tzw. innovation box, inwestowanie w badania i rozwój jest w Polsce coraz bardziej opłacalne. W połączeniu z już obowiązującą ulgą na B+R ma ona zachęcić firmy do zwiększania nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Zwłaszcza że zaproponowana przez rząd preferencyjna 5-proc. stawka podatku jest jedną z najniższych w Europie, a ustawodawca zadbał o szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

więcej »
Firmy MŚP mają coraz lepszy dostęp do finansowania – europejskie badanie SAFE

Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów. Coraz mniejszy problem stanowi dla nich dostęp do finansowania. Polscy przedsiębiorący oceniają swoje szanse na zdobycie środków finansowych podobnie jak firmy działające we Francji, Belgii czy w Danii. 

więcej »
Jak osłabienie światowej koniunktury odbije się na polskiej gospodarce?

W październiku po raz trzeci z rzędu polskie firmy odnotowały spadek zamówień eksportowych i to najszybszy od sześciu lat. Wiąże się to z wyhamowaniem światowych, w tym także europejskich, gospodarek. Jednak zdaniem szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego polska gospodarka, nawet jeśli będzie rosła wolniej, to wciąż będzie to tempo wyraźnie wyższe niż w większości krajów Wspólnoty.

więcej »
Zadłużenie Polaków przekracza już 34 mld zł. I wciąż rośnie

Złe nawyki finansowe, przeszacowanie swoich możliwości albo kompulsywne zakupy, a także sytuacja życiowa – na przykład utrata pracy, rozwód czy ciężka choroba w rodzinie – mogą być przyczyną zadłużenia. Na koniec III kwartału br. z takim problemem boryka się 4,5 mln Polaków. Mają oni łącznie do spłaty 34 mld zł.

więcej »