Gospodarka

Konkurs organizowany przez PIM rozstrzygnięty

Nagrody w dwóch kategoriach: „Manager Roku 2019” oraz „Inwestycja Roku 2019” zostały rozdane. Zwycięzcy odebrali wyróżnienia.

więcej »
Materiały przypominające dowolny metal

Czy wykorzystanie do produkcji tworzyw sztucznych może być odpowiedzią na problem z odpadami w środowisku? Może. Przykładem takiej filozofii jest technologia zastępowania dowolnych elementów np. metalowych elementami z tworzyw z recyklingu, na które napyla się cienką warstwę dowolnego metalu - złota, srebra czy stali - dzięki czemu sprawiają one wrażenie "szlachetnych". 

więcej »
Trwa rekrutacja w dziedzinie sztucznej inteligencji

Ministerstwo Cyfryzacji prognozuje, że do 2025 r. w Polsce będzie potrzebnych ok. 200 tys. specjalistów aktywnie pracujących przy budowie i wdrożeniach sztucznej inteligencji. Wykwalifikowane kadry to jedno z głównych wyzwań dla cyfrowej gospodarki. Odpowiada na nie Szkoła Doktorska TIB PAN NASK, która będzie kształcić w obszarze cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i nowych technologii oraz inżynierii biomedycznej. 

więcej »
Rosnące ceny prądu. Władze lokalne podejmują działania

Samorządy, przedsiębiorstwa i jednostki administracyjne desperacko poszukują oszczędności w związku z zapowiadanym wzrostem cen prądu. W konsekwencji, w toczącej się od miesięcy batalii między rządem a władzami lokalnymi, przegranymi okażą się mieszkańcy, którzy to „z własnej kieszeni” zapłacą milionowe różnice w rachunkach za energię. 

więcej »
Jak prezentują się OZE i magazyny ciepła w Polsce?

Polskie przedsiębiorstwa ciepłownicze stoją przed poważnym dylematem jak inwestować w obliczu zachodzących zmian prawno- regulacyjnych. Pomimo podejmowanych działań, wspieranych słusznie przez państwo, tempo transformacji polskiego ciepłownictwa może być zbyt wolne w stosunku do szybko narastających kosztów oraz oczekiwań odbiorców ciepła. 

więcej »
Wdrażanie cyfrowej transformacji w praktyce

Proces wdrażania i rozwoju cyfryzacji w firmie często porównywany jest przez praktyków do planowania podróży. Aby należała ona do udanych, trzeba przed wyjazdem określić, gdzie chcemy dotrzeć, jakimi środkami transportu oraz z góry wybrać atrakcje, jakie zamierzamy zobaczyć na miejscu. Bez wcześniejszego planu to, co miało być przyjemnym odpoczynkiem, może szybko zamienić się w stresujące błądzenie bez celu.

więcej »
Niepokojące dane z branży IT w Polsce

„Programista pilnie poszukiwany”, „zatrudnię informatyka od zaraz”, „dam pracę specjaliście IT” – tego typu ogłoszenia można zobaczyć zoraz częściej. Uwidacznia to rosnące zapotrzebowanie na pracowników z branży informatycznej. Firmy walczą o kandydatów, próbując dostosować się do zaistniałych okoliczności.

więcej »
Raport EUIPO - 261 mld złotych straty

Nowe dane szacunkowe Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej mówią, że bezpośrednie starty spowodowane podrabianiem i piractwem w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych.

więcej »
Zmiany w gospodarce odpadami

Wrzesień będzie niezwykle istotnym miesiącem dla podmiotów zajmujących się odpadami, ponieważ mają one dosłownie ostatnie miesiące na dostosowanie się do nowych wymogów prowadzenia działalności. Do 5 września mają czas na złożenie wniosków o zmianę posiadanych decyzji odpadowych. Chodzi o pozwolenia zintegrowane, zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów. 

więcej »
Polska jako jedna wielka strefa inwestycji

Wprowadzona od września ub.r. regulacja dotycząca MŚP pozwoliła na wsparcie tych podmiotów w sposób dotychczas dostępny tylko dla dużych zagranicznych inwestorów. 

więcej »
I kwartał 2019 przyniósł ponad miliard zysku netto w GK PGNiG

Trzy pierwsze miesiące roku przyniosły wzrost przychodów Grupy Kapitałowej PGNiG do 14,34 mld zł. Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł 2,16 mld zł, a EBIT 1,38 mld zł. Grupa wypracowała zysk netto w wysokości 1,06 mld zł.

więcej »
Ethisphere Institute: Schneider Electric pośród 100 najbardziej etycznych firm

Po raz dzięwiąty Schneider Electric został uznany za jedną z najbardziej etycznych firm według Ethisphere Institute, który jest liderem w definiowaniu i rozwijaniu standardów etyki biznesowej.

więcej »