Przemysł

Nowa kopalnia w JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o wydzieleniu ze struktur Kopalni Zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nowej kopalni, noszącej nazwę - od nazwy złoża węgla – Bzie-Dębina. Decyzję zarządu zaakceptowała pod koniec stycznia rada nadzorcza spółki.

więcej »
Ferrum podpisało kontrakt na dostawę rur stalowych

Ferrum podpisało umowę na dostawę rur stalowych dla austriackiej grupy Isoplus o wartości 51,7 mln zł. Całość umowy ma być zrealizowana w tym roku. Katowicka spółka w ramach trzech umów ramowych dostarczy rury do Austrii, Niemiec i na Węgry.

więcej »
Sektor opakowań musi się zmierzyć z problemem recyklingu odpadów z plastiku

Jedna trzecia z 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużywanych przez polski rynek, wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Jednak poziom recyklingu opakowań wprowadzonych do gospodarstw domowych wynosi jedynie 40%. Problem produkcji, konsumpcji i gospodarowania odpadem plastikowym jest problemem globalnym. Unia Europejska rozpoczęła wdrażanie przepisów, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków oddziaływania odpadów powstałych z tworzyw sztucznych na środowisko.

więcej »
Nowoczesny blok energetyczny w Elektrowni Opole zaczął produkować energię elektryczną

Prace na budowie bloków 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole wchodzą w finalną fazę realizacji. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła i jego rozpaleniu w listopadzie minionego roku, 15 stycznia o godz. 14:09 blok nr 5 po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Tym samym rozpoczął się proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych i ich optymalizacja oraz produkcja energii elektrycznej.

więcej »
Tak słabych nastrojów w MŚP na początku roku jeszcze nigdy nie było

Pierwszy w 2019 r. pomiar Barometru EFL wskazuje, że przedstawiciele sektora MŚP rozpoczęli nowy rok z jeszcze słabszymi nastrojami niż zakończyli poprzedni. Główny indeks po raz pierwszy w historii pomiarów (od początku roku 2015) osiągnął wartość niższą niż 50 pkt. (49,9 pkt.), co oznacza, że warunki do rozwoju firm w Polsce są obecnie niekorzystne.

więcej »
Czy polska gospodarka jest gotowa na rezygnację z węgla?

Smog staje się coraz większym problemem naszego kraju. Wygaszenie elektrowni węglowych mogłoby ograniczyć emisję trujących substancji do atmosfery, lecz sektor energetyczny jest wciąż zbyt mocno uzależniony od paliw kopalnych. Budowa elektrowni atomowej pomogłaby odciąć się od węgla, jednak jej powstanie to długotrwały, kosztowny proces. W okresie przejściowym w walce ze szkodliwymi skutkami smogu pomogłoby stworzenie gęstej sieci czujników jakości powietrza, które ostrzegałyby obywateli o lokalnym przekroczeniu poziomu norm zanieczyszczenia.

więcej »
Polacy stworzyli inteligentny system zarządzania spawarkami

RYWAL-RHC, największy w Europie Środkowej dystrybutor sprzętu spawalniczego oraz urządzeń pokrewnych, wprowadza innowacyjne rozwiązanie do zarządzania parkiem spawalniczym rodem z Przemysłu 4.0.

więcej »
Oto najpopularniejsze trendy technologiczne 2018 roku

Dynamiczny rozwój praktycznie każdej gałęzi przemysłu nie byłby możliwy bez udziału nowoczesnych technologii. W minionych dwunastu miesiącach największy wpływ na rozwój biznesu zarówno dla firm w Polsce, jak i na świecie miały: robotyzacja, automatyzacja, transformacja roli działów IT oraz rozwiązania w chmurze. Nadal istotna jest również kwestia cyberbezpieczeństwa, za to wciąż marginalna jest rola w zastosowaniach produkcyjnych jest rola blockchainu.

więcej »
5 technologii, które pojawią się w fabrykach przyszłości

Świat zmienia się na naszych oczach, a tempo technologicznego rozwoju bije kolejne rekordy. Od złożenia patentu na żarówkę przez Thomasa Edisona minęło zaledwie 139 lat. W tym krótkim okresie powstało więcej przełomowych wynalazków niż w całym minionym tysiącleciu. 

więcej »
Wpływ technologii na przyszłość przemysłu wytwórczego

Przemysł wytwórczy jest gotowy na zmianę sposobu pracy wynikającą z dynamicznego postępu technologicznego. Nowoczesne urządzenia, technologia 4G i chmura umożliwiły organizacjom przejście na nowy poziom wydajności, ale fala innowacji technologicznych jeszcze go zwiększy. Jakie są katalizatory nowej ery mobilności i dokąd doprowadzą one sektor produkcyjny?

więcej »
W Polsce może powstać fabryka ogniw

Wzrastające zapotrzebowanie na ogniwa do ich produkcji wymaga nowych inwestycji, których chce się podjąć w Polsce holenderska firma Lithium Werks, organizator konferencji „New Energy New World”. Jej właściciele rozważają u nas budowę fabrykę ogniw o wydajności 8GWh rocznie.

więcej »
PGNiG ze zgodą na objęcie udziałów w złożu Tommeliten Alpha

Norweskie Ministerstwo Ropy i Energii wydało zgodę na objęcie przez PGNiG Upstream Norway AS ponad 42% udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Dzięki transakcji Grupa Kapitałowa PGNiG zwiększy wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,5 mld m3 rocznie.

więcej »