Deutsch Version english version

Forum | Rejestracja |

Przemysł

Finansowanie inwestycji w przemyśle drzewnym

Jakie wyzwania czekają przemysł drzewny? Ograniczenia w podaży drewna, trudności ze znalezieniem pracowników oraz spowolnienie gospodarcze - to główne mankamenty tego sektora. Jak w takiej sytuacji utrzymać obecne, wysokie tempo rozwoju sektora, który w przypadku branży meblowej wynosi aż 8% rocznie?

więcej »
Innowacyjne rozwiązania stworzone przez Fanuc i Kogifi

We wrześniu br. europejski przedstawiciel koncernu Fanuc ogłosił rozpoczęcie współpracy z polską spółką Kogifi, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu AR/VR, IoT i sztucznej inteligencji. Kompetencje cyfrowe firmy zostaną wykorzystane do stworzenia innowacyjnych rozwiązań Industry 4.0 dla nowoczesnych przedsiębiorstw na całym świecie.

więcej »
Ważny etap połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos

Podpisanie porozumienia pomiędzy PKN ORLEN, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos to kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia zintegrowanego, silnego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach. Umowa znacząco wzmacni bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw i energii.

więcej »
Podwyżki cen energii mogą wpłynąć na konkurencyjność polskiego przemysłu

Przedsiębiorstwa z powodu podwyżek cen energii są zmuszone do szukania własnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Wzrosty najdotkliwiej odczuwa przemysł energochłonny. Potrzebna jest długoterminowa i spójna strategia, żeby energia dla przemysłu była pewna, stabilna i w konkurencyjnej cenie. Sytuację na rynku mogłyby też ustabilizować kontrakty PPA i uwolnienie importu.

więcej »
Polski przemysł morski coraz nowocześniejszy

Sektor morski w województwie pomorskim tradycyjnie obejmuje budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo oraz energię prądów morskich. W miarę modernizacji gospodarki również centra usług wspólnych (ang. shared services centres) stały się integralną częścią tego sektora.

więcej »
Wielomiliardowe inwestycje w trakcje i dworce mają uczynić kolej główną gałęzią transportu

Jak ocenia wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, za kilka lat kolej ma być już główną gałęzią transportu zbiorowego, do czego przyczyni się szereg realizowanych inwestycji, m.in. modernizacja dworców kolejowych czy wart 70 mld zł Krajowy Program Kolejowy. Rozbudowę kolei zapewni również plan uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Aby inwestycje przebiegały bezproblemowo, resort infrastruktury wdraża rozwiązania, które ułatwiają wykonawcom realizowanie kontraktów.

więcej »
Energia nuklearna i słoneczna konieczne, by zrezygnować z węgla i zapobiec katastrofie klimatycznej

Mimo sprzeciwu Polski na czerwcowym szczycie i zablokowania neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na czyste technologie w produkcji energii – ocenia ekspert Uniwersytetu Wrocławskiego dr Mieczysław Sobik. Jak podkreśla, jednym z najbardziej perspektywicznych segmentów jest dziś fotowoltaika i energetyka nuklearna.

więcej »
PGNiG prognozuje stabilny wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej

W ciągu dwóch lat PGNiG zwiększy produkcję gazu ziemnego o 13%, a ropy naftowej o 12%. Spółka przewiduje, że w 2021 roku wydobędzie w kraju i za granicą 5,2 mld m sześc. gazu ziemnego i ok. 1,4 mln ton ropy naftowej.

więcej »
Milion pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 r.?

Jeśli za każdym razem kiedy tematy pojazdów elektryczny czy elektromobilności były poruszone w mediach na polskich drogach pojawiał się kolejny pojazd elektryczny, milion elektryków osiągnęlibyśmy pewnie już w 2020 r. Jednak na razie mamy ich niecałe 4 tysiące. 

więcej »
Zintegrowana oferta finansowa zwiększy sprzedaż o jedną trzecią

Z badań Siemens Financial Services wynika, że producenci maszyn i urządzeń oczekują, że dzięki wprowadzeniu zintegrowanej oferty finansowej sprzedaż ich produktów zwiększy się o 25-35% w ciągu najbliższych 5 lat. Z kolei dla ich klientów skorzystanie z takiej usługi to szansa na szybkie i proste unowocześnienie swoich firm, bez konieczności angażowania dużego kapitału. 

więcej »
Elastyczne centra danych firmy Rittal

W biznesie liczy się przede wszystkim szybkość oraz elastyczność - przed zarządami firm stoją dzisiaj spore wyzwania. Takie same muszą być również systemy IT, aby zapewnić firmom przewagę na rynku. Opracowane przez Rittal i Innovo Cloud – modułowe centra danych z integracją chmurową wspierają firmy, aby te zachowały maksymalną elastyczność i wydajność przy jednoczesnym największym bezpieczeństwie.

więcej »
ITW prowadzi badania w zakresie rozwijania technologii nanowęglowej

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Instytut Technik Węglowych rozpoczął realizację projektu dotyczącego przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie wytwarzania smarów z komponentem grafenu i tlenku grafenu. Projekt zakłada przeprowadzenie badań podstawowych nad mechanizmami eksfoliacji grafitu modyfikowanego oraz naturalnego do postaci grafenu i tlenku grafenu.

więcej »