Przemysł

Przedsiębiorcy wykorzystują projekty badawczo-rozwojowe

Czy istnieje możliwość przygotowania się na kryzys gospodarczy? Według ekspertów przed częścią negatywnych skutków zbliżającego się spowolnienia mogą uchronić przedsiębiorców projekty badawczo-rozwojowe wspierane przez fundusze UE. 

więcej »
Obroty przemysłu lotniczego i obronnego idą w górę

Wciąż rosnąca produkcja samolotów komercyjnych i duże wydatki na cele obronne w 2018 r. spowodowały że światowy przemysł lotniczy i obronny nie tylko odrobił straty, ale także osiągnął spore wzrosty. W tym roku przemysł ten nadal będzie wzrastał, a w ciągu najbliższych 20 lat na całym świecie wyprodukowanych zostanie około 38 tys. samolotów.

więcej »
Istnieje możliwość policzenia polskiego kosmosu?

Branża kosmiczna na świecie jest warta około 350 mld dolarów. Jednak prognozuje się, że jest wartość wzrośnie do 558 mld. Ostanie lata pokazują jak bardzo sektor się rozwinął. Dynamiczny progres rozpoczął się w momencie wstąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 r. Jak na tle światowych potęg, w stale rozwijającej się dziedzinie, prezentuje się polski sektor kosmiczny?

więcej »
Przebieg czwartej rewolucji cyfrowej zagrożony

Kolejna, czwarta już rewolucja przemysłowa będzie mieć przełożenie na gospodarkę, biznes i rynek pracy. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Cyfryzacji, szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i analizy danych pozwoli osiągnąć poziom PKB zaplanowany na lata 2035–2036 już o pięć lat wcześniej. Jednak nowe technologie oznaczają także duże wyzwania związane z legislacją oraz cyberbezpieczeństwem. 

więcej »
Pojawia się możliwość przewidzenia wstrząsów w kopalniach

Roboty wodne, ultraprecyzyjne sygnały sonarowe i systemy GPS dają możliwość lepiej przewidywać wstrząsy sejsmiczne. Znacznie trudniej jednak przewidzieć wstrząsy w kopalniach. Prowadzą one do poważnych uszkodzeń podziemnych instalacji oraz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia ludzi. W 2018 r. w kopalniach w Polsce zginęło ponad 20 górników.

więcej »
Praca w przemyśle. Jaki zawód wybrać?

Zmiany zachodzące w przemyśle niewątpliwie mają wpływ na to, na jaką pracę decydują się młodzi ludzie. Świadomość przekształceń może wpłynąć wybór właściwej szkoły, a także kierunku kształcenia, w celu zdobycia cennego zawodu. Tym bardziej że, jak pokazują analizy rynku, przedsiębiorcom brakuje wyspecjalizowanej kadry. Rozwiązaniem zarówno dla uczniów, jak i przedsiębiorstw wydaje się ścisła współpraca biznesu ze szkołami zawodowymi, czego przykładem jest klasa patronacka Velux.

więcej »
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w Siemens

Firma Siemens ogłosiła, że platforma innowacji cyfrowych zostanie rozbudowana o najnowszą wersję oprogramowania NX™ wzbogaconą o funkcje uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Pozwalają one przewidzieć kolejne kroki i zaktualizować interfejs użytkownika w celu efektywniejszego korzystania z oprogramowania. 

więcej »
Pierwsza fabryka robotów Yaskawy w Europie

Po dwóch latach budowy japońska firma technologiczna Yaskawa otwiera nową fabrykę produkcji robotów w Kočevje w Słowenii. Japończycy rozpoczęli produkcję swoich robotów Motoman dla Europy pod koniec 2018 r., a nowa placówka wesprze istniejące fabryki w Chinach i Japonii. Dzięki nowej inwestycji, wycenianej na 25 milionów euro, Yaskawa zapewni 80% zapotrzebowania na roboty Motoman w Europie.

więcej »
200 mln zł na innowacje w przemyśle stoczniowym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ogłasza drugi konkurs INNOship. To kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku programu sektorowego dedykowanego wsparciu prac badawczo-rozwojowych w przemyśle stoczniowym. Na dofinansowanie innowacyjnych projektów NCBR przeznaczy tym razem 200 mln zł.

więcej »
Selena Labs nowym centrum badawczo-rozwojowym

Selena Labs kontynuuje strategię rozwoju innowacyjnych produktów i wdrażania unikatowych rozwiązań w branży chemii budowlanej. 2 kwietnia 2019 roku w Wałbrzyskiej specjalnej strefie ekonomicznej „INVEST-PARK" w Dzierżoniowie spółka uruchomiła główne centrum laboratoryjne. 

więcej »
Trwają zmiany w kodeksie pracy

Do sejmu trafił poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący m.in. zmian w publikowaniu ofert pracy. Wprowadzałaby ona obowiązek jawności wynagrodzenia w ofertach pracy. Już na etapie przeglądania poszczególnych opisów, kandydat mógłby zapoznać się z proponowaną wysokością wynagrodzenia brutto. Ta, mogłoby się wydawać, drobna zmiana, może znacząco wpłynąć na polski rynek pracy, co już można zauważyć po spolaryzowanych nastrojach pracodawców i ekspertów.

więcej »
PGNiG uruchomiło blok energetyczny zasilany metanem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podłączyło do sieci generator prądotwórczy o mocy nominalnej 0,9 MW. Jednostka jest zasilana gazem pozyskanym w ramach doświadczalnego wydobycia metanu z pokładów węgla, które spółka prowadzi na Górnym Śląsku.

więcej »