Przemysł

PERN zwiększa pojemność Bazy Paliw w Nowej Wsi Wielkiej

W bazie PERN w Nowej Wsi Wielkiej zakończył się właśnie proces budowy dwóch nowych zbiorników na olej napędowy o pojemności 32 tys. m³ każdy. Spółka finalizuje tym samym kolejną inwestycję dotyczącą magazynowania paliw. W Bazie w Koluszkach zostały oddane do eksploatacji już dwa podobne zbiorniki. Wartość obu inwestycji przekroczyła 130 mln zł.

więcej »
Kolejowa „Strefa Schengen”, czyli pierwszy przejazd pociągu między granicami

Specjalny pociąg, czyli nowoczesna lokomotywa Vectron, pokonała bez zatrzymania trasę z Chojnowa na Dolnym Śląsku do niemieckiej stacji Horka. Był to jej pierwszy przejazd w Polsce.

więcej »
Mniejsze zużycie energii, większa produktywność

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wynosi 3,5 mln rocznie, natomiast obroty sięgają już 80 mld zł. Branża stale się rozwija, a coraz istotniejszym trudnością jest jej negatywny wpływ na środowisko. Ważną rolę odgrywa poszukiwanie sposobów na obniżenie emisji CO₂ oraz kosztów zużycia energii.

więcej »
Ekologiczny zamiennik plastiku opracowany przez polskich naukowców

Badacze z Polski stworzyli rewolucyjne ekosztućce jednorazowego użytku. Do ich wykonania wystarczy jedynie kukurydza i mąka ziemniaczanan. Dodatkowo są o 15% tańsze niż sztućce plastikowe i w pełni biodegradowalne - można je wyrzucić razem z resztkami jedzenia, a po 3 miesiącach nie będzie po nich śladu.

więcej »
Wysokowydajny superkomputer w branży motoryzacyjnej

Firma Seat nawiązała współpracę z ośrodkiem badawczym Barcelona Supercomputing Center. Dzięki temu hiszpańska marka będzie wykorzystywać najmocniejszy w Hiszpanii superkomputer MareNotrum 4, który pomaga poprawić aerodynamikę samochodów, zwiększyć bezpieczeństwo oraz zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować emisję szkodliwych substancji.

więcej »
Druk 3D perspektywą w branży budowlanej

Ostanie lata pokazały, że coraz częściej mówi się o konieczności wykorzystania metody druku 3D w branży budowlanej. Nowoczesne drukarki pozwalają na stosowanie w procesie druku nie tylko klasycznych polimerowych filamentów, ale także materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie, a nawet plastikowych butelek.

więcej »
Praca nad projektem aplikacji do wytwarzania addytywnego

Firma Siemens została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do opracowania aplikacji służących do projektowania struktur lotniczych, w których metalowe elementy są wytwarzane technikami przyrostowymi. Aplikacje będą wykorzystywać kompleksowe oprogramowanie firmy Siemens do przemysłowej produkcji addytywnej.

więcej »
Coraz bliżej połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos

​PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos. Finalizacja procesu pozwoli na stworzenie jednego silnego gracza z międzynarodowym potencjałem, zintegrowanego wewnętrznie, jeszcze bardziej liczącego się na rynku dostaw ropy.

więcej »
Schunk świętuje jubileusz

Firma Schunk traktuje rok 2019 jako jubileuszowy. W Polsce spółka działa już od 15 lat i jest jednym dostawców systemów mocowania detalu i oprawek narzędziowych. W swojej ofercie ma również sprzedaż systemów chwytakowych i oprzyrządowania do robotów przemysłowych. 

więcej »
Śląsk to coraz bardziej innowacyjny i ekologiczny region

Chcemy, żeby Śląsk był kojarzony z innowacjami, a nie tylko z ciężkim przemysłem – podkreśla Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. W Programie dla Śląska, największym rządowym przedsięwzięciu polityki regionalnej w kraju, realizowanych jest już 46 projektów. Rząd przeznaczył na program 55 mld zł, z czego po dwóch latach zaangażowano już 42 mld zł.

więcej »
Mercedes-Benz z nową lokalizacja w sieci produkcji baterii elektrycznych

Ustwiono już pierwsze elementy konstrukcyjne, tzw. podpory, pod halę produkcyjno-montażową w Jaworze. W ramach ofensywy elektromobilności Mercedes-Benz Cars buduje fabrykę baterii elektrycznych na Dolnym Śląsku. Minęło zaledwie sześć miesięcy, a pierwsze efekty są już widoczne.

 

więcej »
PGNiG tworzy szanse dla startupów

Pierwsza runda koordynowanego przed Fundację Startup Hub Poland i wspieranego przez PGNiG, rządowego programu dla startupów - Poland Prize, została rozstrzygięta. Zwycięzcą został Spottitt, firma pochodząca z Wielkiej Brytanii i tworząca system analizujący zdjęcia satelitarne ziemi do optymalnego pozycjonowania, m.in. elektrowni czerpiących energię z odnawialnych źródeł energii.

więcej »