Przemysł

Firma igus dba o ekologię

Firma igus, w tym również polski oddział wprowadza program recyclingu polimerowych prowadników kablowych. Każda firma może oddać zużyty prowadnik zamiast wyrzucać go na śmieci. Dzięki temu tworzywo trafia do powtórnego obiegu.

więcej »
Przemysł stoczniowy musi być coraz bardziej innowacyjny

Polski rynek jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach zagranicznych i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy.

więcej »
Zgrana współpraca Rittal i Eplan – niczym na boisku!  

Profesjonalne drużyny sportowe, a w szczególności futbolu amerykańskiego, i ich przemyślana strategiczna współpraca podczas gry, która umożliwia perfekcyjne zagrania i zdobywanie przewagi nad przeciwnikami, mają wiele wspólnego ze współpracą firm Rittal i Eplan. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! Tak w metaforyczny sposób można opisać wspólne działanie obu firm, które łączą budowę urządzeń z rozwiązaniami cyfrowymi. 

więcej »
Innowacyjne panele rozwiążą problem braku wody pitnej na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ​​ponad 2 miliardy ludzi żyje bez bezpiecznej wody pitnej w swoich domach. Firma Zero Mass Water opracowała rozwiązanie na większość tych problemów. Stworzony hydropanel Source to obecnie jedyne rozwiązanie pozwalające na dostęp do czystej wody, które nie potrzebuje żadnej infrastruktury.

więcej »
Zmiana struktury i zarządu w ABB

Początek 2020 r. przyniósł zmiany organizacji zarządu ABB w Polsce. Są one wynikiem trwającego procesu transformacji Grupy ABB, w ramach którego Biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB zostanie sprzedany firmie Hitachi.

więcej »
Mistrzowskie oszczędności dzięki szafom sterowniczym firmy Rittal

Firmy Voith funkcjonuje według zasad ekologicznie czystego, uczciwego i długoterminowego gospodarowania. Wyniki wprowadzanych działań mówią same za siebie, co więcej przedsiębiorstwo było już wielokrotnie nagradzane za zarządzanie środowiskowe. A to nie koniec. Niedawno w firmie z Heidenheim odkryto źródło kolejnych, potencjalnych oszczędności – w klimatyzacji szaf sterowniczych.

więcej »
Wzrosną ceny prądu. W gorszej sytuacji będzie przemysł

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla Tauronu, Enei i Energi Obrót. Rachunki wzrosną średnio o 9 zł, ale na tym nie koniec podwyżek. Rząd pracuje już nad projektem ustawy, która ma zrekompensować gospodarstwom domowym wzrost cen energii w br., tak aby nie płaciły więcej niż w ubiegłym. Biznes nie może jednak liczyć na taką pomoc.

więcej »
Rafineria w Możejkach odzyskała kolejowe połączenie z Łotwą

Koleje litewskie na mocy porozumienia z Orlen Lietuva, spółką z Grupy Orlen, odbudowały 19-kilometrowy odcinek torów z Możejek do Renge. Rafineria w Możejkach odzyskała tym samym najkrótsze połączenie kolejowe z Łotwą, które zostało zdemontowane w 2008 r.

więcej »
PGNiG zakończyło testy instalacji osuszania gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 20 grudnia br. zakończyło testy instalacji, która umożliwia osuszenie gazu w przypadku jego zawodnienia. Gaz jest odbierany z dostaw wschodnich (kontrakt jamalski).

więcej »
Port Gdynia prekursorem systemu dronowego

W Porcie Gdynia powstanie pierwszy na świecie kompleksowy system dronowy do zarządzania lotami dronów oraz monitoringu bezpieczeństwa. W ramach projektu podpisano właśnie list intencyjny na projekt pilotażu z firmą Pelixar.

więcej »
Przyszłość wykorzystania paliwa przez PGNiG

Produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE, magazynowanie, napędzanie nim pojazdów i w końcu dystrybucja sieciowa wodoru do klientów – to badanie możliwości wykorzystania paliwa przyszłości w Grupie PGNiG. 

więcej »
ArcelorMittal zamierza ograniczyć emisję dwutlenku węgla

ArcelorMittal postawił sobie cel zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Europie o 30% do 2030 r., co ma wesprzeć koncepcję Zielonego Ładu przyjętego przez Komisję Europejską. Cel ten wpisuje się w plan firmy ogłoszony w maju tego roku, by osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie do roku 2050. 

więcej »
Współpraca firmy Remmert i WiCAM w zakresie intralogistyki

Firma Remmert ma w planach nawiązać jeszcze bardziej bliski kontakt z producentem oprogramowania – firmą WiCAM. Obydwaj partnerzy podjęli decyzję o nawiązaniu strategicznej współpracy i podali tę informację do publicznej wiadomości podczas Blechexpo 2019 w Stuttgarcie. W planach mają opracowanie i wdrażanie kompleksowych koncepcji przepływu materiałów.

więcej »
Produkty uboczne spalania węgla cennym surowcem

Popioły, żużel, gips i inne substancje, które powstają jako produkt uboczny spalania węgla kamiennego i brunatnego, mogą być cennym surowcem dla innych gałęzi przemysłu. Zagospodarowanie tych produktów ubocznych, których rocznie powstaje w Polsce ok. 20 mln ton, pozwala też znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, przez co stało się szczególnie ważne w kontekście polityki ochrony klimatu.

więcej »
Przemysł 4.0 szansą dla producentów maszyn

Wciąż postępujące zmiany w przemyśle stanowią siłę napędową producentów rozwiązań technicznych. Rewolucja 4.0 oraz oddanie kontroli nad maszynami w ręce sztucznej inteligencji wymagają tworzenia niezawodnych narzędzi. Przed polskimi producentami szansa na stanie się ważnym graczem na międzynarodowych rynkach.

więcej »
Polska produkcja a zarządzanie danymi

Badanie przeprowadzone przez PSI Polska mówi, że średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce nadal stosują analogowe rozwiązania do zbierania i analizy danych. Aż 33% średnich i 15% dużych firm nie dysponuje systemami ERP, które są podstawowymi narzędziami informatycznymi do zarządzania w przedsiębiorstwie. Czy polska produkcja jest aż tak daleko z tyłu?

więcej »
Główne mity na temat Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 jest ideą, która została stworzona przez Niemcy jako odpwiedź na definicję szybko rozwijającego się rynku chińskiego. Aby poprawić wydajność i efektywność produkcji, wiele niemieckich przedsiębiorstw zdecydowało się na digitalizację. Dzisiaj Przemysł 4.0 to już nie tylko cyfryzacja procesów, ale także kompleksowe zarządzanie informacją w firmie. Jednak wokół pojęcia, wciąż krąży wiele mitów. 

więcej »