Cięcie i spawanie

5 zasad bezpiecznego cięcia betonu

Profesjonaliści zajmujący się cięciem betonu muszą posiadać wiedzę i umiejętności potrzebne nie tylko do dobrej pracy, ale również do zachowania pełnego bezpieczeństwa. Stosowanie odpowiednich procedur, narzędzi i sprzętu ochronnego minimalizuje ryzyko narażenia na szkody wykonawcy i osób wokół. Co zrobić, by zachować wysokie standardy bezpieczeństwa podczas cięcia betonu?

więcej »
70 lat tarcz do cięcia Kronenflex

Siedemdziesiąt lat temu, w 1950 roku, przedsiębiorca, wynalazca i wizjoner Carl Klingspor opracował produkt, który radykalnie zmienił proces obróbki metalu. Projekt szybkoobrotowych tarcz do cięcia zrewolucjonizował proces cięcia i szlifowania metalu.

więcej »
Spawanie wiązką laserową a napędy elektryczne

Inżynieria motoryzacyjna przeżywa dynamiczną transformację. Wykorzystywane do tej pory koncepcje napędów są powoli kwestionowane – te bazujące na spalaniu węgla mają być w przyszłości zastąpione przez przyjazne dla środowiska i neutralne pod względem emisji CO2 formy dostarczania energii. To właśnie przemysł motoryzacyjny po raz kolejny będzie pionierem w rozwoju nowej, dynamicznej technologii.

więcej »
Ocena mikrostruktury doczołowego złącza stali ferrytyczno-austenitycznej typu duplex

Szerokie zastosowanie stali ferrytyczno-austenitycznych, określanych ze względu na dwufazową strukturę stalami typu duplex, wynika z ich wysokiej odporności na korozję w środowiskach charakteryzujących się występowaniem agresywnie oddziałujących na materiał substancji chemicznych. 

więcej »
Lutowanie laserowe – technika z potencjałem

Laserowe technologie łączenia metali od kilku lat szturmem podbijają branżę przemysłową w Polsce. I choć do niedawna utożsamiane były ze spawaniem laserowym, to dziś uwaga wielkiego przemysłu coraz częściej koncentruje się na niedocenianym dotąd lutowaniu. Rozwijając się w cieniu bardziej popularnego kuzyna, stało się ono bowiem dojrzałą techniką o ogromnym innowacyjnym potencjale.

więcej »
Cięcie łukiem plazmowym

Cięcie plazmą to technika przecinania metalu przez wytapianie szczeliny ciepłem łuku elektrycznego jarzącego się między przedmiotem i elektrodą. Łuk plazmowy jest silnie zjonizowanym gazem o dużej energii kinetycznej, zwężającym się w dyszy plazmowej.

więcej »
Mikroobróbka z wykorzystaniem lasera

Możliwość obrabiania różnego rodzaju materiałów w wielu procesach obróbczych przy zachowaniu wysokiej jakości detalu sprawia, że mikroobróbka laserowa jest coraz chętniej i szerzej wykorzystywana w branżach przemysłowych.

więcej »
Spawanie: zawód wysokiego ryzyka

Procesy spawalnicze niosą ze sobą wiele zagrożeń dla obsługujących je pracowników i otoczenia. Wynikają one m.in. z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, promieniowania łuku spawalniczego, wysokiej temperatury, hałasu i pola elektromagnetycznego. Spawacz niemal zawsze narażony jest na niebezpieczne sytuacje. 

więcej »
Łączenie tworzyw metodami „na ciepło”

Mimo głośnych ostatnio kampanii społecznych na rzecz zastępowania tworzyw sztucznych alternatywnymi surowcami popyt na polimery systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie zgłaszają przede wszystkim branże opakowaniowa, budowlana i motoryzacyjna. To zaś stymuluje dalszy rozwój technik łączenia polimerów, w tym zgrzewania i spawania z zastosowaniem różnorodnych sposobów doprowadzania ciepła.

więcej »
Dobre sposoby na trudne materiały

Trudność obróbki tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych wynika głównie z ich różnorodności, a co za tym idzie – odmiennych właściwości, które trzeba uwzględnić w procesie obróbczym. Techniki cięcia muszą odpowiadać z jednej strony wymaganiom materiałowym, z drugiej zaś potrzebom konkretnej produkcji.

więcej »
Uwarunkowania technologiczne i dokładność cięcia strumieniem wody

Technologia cięcia strumieniem wody uznawana jest za metodę niekonwencjonalną. To proces cięcia na zimno bardzo mocno sprężonym ciśnieniem wody przepuszczanym przez dyszę o małej średnicy, przez co tworzy się koherentny strumień wody. Choć metoda znana jest od dawna – została opatentowana w 1968 r. w Stanach Zjednoczonych – to jej rozwój nastąpił dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. 

więcej »
Jak wybrać laser?

Nadrzędną funkcją, jaką ma spełnić wycinarka laserowa, podobnie zresztą jak wszelkie inne elementy parku maszynowego, jest zarabianie pieniędzy. Inwestycja w tego typu urządzenie może być bardzo kosztowna, dlatego decyzję o zakupie należy podejmować w sposób przemyślany. Nie ma rozwiązań idealnych do każdego zastosowania, a najważniejsze kryteria wyboru wiążą się z wymaganiami konkretnego procesu.

więcej »
Łączenie trudnospawalnych metali metodą FSW

Technologia zgrzewania tarciowego z przemieszaniem, choć opracowana prawie 30 lat temu, nadal cieszy się w Polsce umiarkowaną popularnością. Stosowana jest głównie przez zagraniczne koncerny z sektora przemysłu ciężkiego. A szkoda, bo jest tańsza i bardziej ekologiczna niż konwencjonalne spawanie lub nitowanie, a ponadto pozwala na łączenie metali uważanych dotąd za trudnospawalne – i to przy wykorzystaniu zwykłej frezarki.

więcej »
Przemysł 4.0 a spawalnictwo

Czy i w jaki sposób konstruktorzy i producenci urządzeń spawalniczych uwzględniają założenia koncepcji Przemysłu 4.0 – wyjaśnia na łamach „MM Magazynu Przemysłowego” Wojciech Wierzba, dyrektor produktu Urządzenia spawalnicze w RYWAL-RHC.

więcej »
Uwarunkowania technologiczne i dokładność cięcia laserem

Technologia cięcia laserem klasyfikowana jest jako metoda niekonwencjonalna. Wykorzystuje ona głównie zjawisko cieplnego wpływu światła lasera na materiały nieprzezroczyste. Właśnie nieprzezroczystość i nieodbijanie światła są bardzo ważnymi cechami ciętego materiału. W przeciwnym wypadku wiązka świetlna lasera może zostać rozproszona lub odbita, co spowoduje niekontrolowane efekty, a w konsekwencji pogorszenie jakości obrabianej powierzchni.

więcej »
Cięcie kompozytów

Jakie technologie najlepiej sprawdzają się w cięciu materiałów kompozytowych, czym powinny się charakteryzować wykorzystywane do tego maszyny i jakie są kierunki ich rozwoju – wyjaśniają przedstawiciele wybranych firm.

więcej »
Gazy techniczne pod kontrolą

Czynnikiem o kluczowym znaczeniu w spawalnictwie są odpowiednie proporcje i skład wykorzystywanych mieszanin gazów osłonowych. Wpływają one na wydajność spawania i jakość uzyskanych połączeń. Zawsze trzeba pamiętać, że w procesie tym dochodzi do emisji szkodliwych substancji chemicznych, które wymagają odpowiedniej filtracji.

więcej »