Cięcie i spawanie

Lutowanie laserowe – technika z potencjałem

Laserowe technologie łączenia metali od kilku lat szturmem podbijają branżę przemysłową w Polsce. I choć do niedawna utożsamiane były ze spawaniem laserowym, to dziś uwaga wielkiego przemysłu coraz częściej koncentruje się na niedocenianym dotąd lutowaniu. Rozwijając się w cieniu bardziej popularnego kuzyna, stało się ono bowiem dojrzałą techniką o ogromnym innowacyjnym potencjale.

więcej »
Cięcie łukiem plazmowym

Cięcie plazmą to technika przecinania metalu przez wytapianie szczeliny ciepłem łuku elektrycznego jarzącego się między przedmiotem i elektrodą. Łuk plazmowy jest silnie zjonizowanym gazem o dużej energii kinetycznej, zwężającym się w dyszy plazmowej.

więcej »
Mikroobróbka z wykorzystaniem lasera

Możliwość obrabiania różnego rodzaju materiałów w wielu procesach obróbczych przy zachowaniu wysokiej jakości detalu sprawia, że mikroobróbka laserowa jest coraz chętniej i szerzej wykorzystywana w branżach przemysłowych.

więcej »
Spawanie: zawód wysokiego ryzyka

Procesy spawalnicze niosą ze sobą wiele zagrożeń dla obsługujących je pracowników i otoczenia. Wynikają one m.in. z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, promieniowania łuku spawalniczego, wysokiej temperatury, hałasu i pola elektromagnetycznego. Spawacz niemal zawsze narażony jest na niebezpieczne sytuacje. 

więcej »
Łączenie tworzyw metodami „na ciepło”

Mimo głośnych ostatnio kampanii społecznych na rzecz zastępowania tworzyw sztucznych alternatywnymi surowcami popyt na polimery systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie zgłaszają przede wszystkim branże opakowaniowa, budowlana i motoryzacyjna. To zaś stymuluje dalszy rozwój technik łączenia polimerów, w tym zgrzewania i spawania z zastosowaniem różnorodnych sposobów doprowadzania ciepła.

więcej »
Dobre sposoby na trudne materiały

Trudność obróbki tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych wynika głównie z ich różnorodności, a co za tym idzie – odmiennych właściwości, które trzeba uwzględnić w procesie obróbczym. Techniki cięcia muszą odpowiadać z jednej strony wymaganiom materiałowym, z drugiej zaś potrzebom konkretnej produkcji.

więcej »
Uwarunkowania technologiczne i dokładność cięcia strumieniem wody

Technologia cięcia strumieniem wody uznawana jest za metodę niekonwencjonalną. To proces cięcia na zimno bardzo mocno sprężonym ciśnieniem wody przepuszczanym przez dyszę o małej średnicy, przez co tworzy się koherentny strumień wody. Choć metoda znana jest od dawna – została opatentowana w 1968 r. w Stanach Zjednoczonych – to jej rozwój nastąpił dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. 

więcej »
Jak wybrać laser?

Nadrzędną funkcją, jaką ma spełnić wycinarka laserowa, podobnie zresztą jak wszelkie inne elementy parku maszynowego, jest zarabianie pieniędzy. Inwestycja w tego typu urządzenie może być bardzo kosztowna, dlatego decyzję o zakupie należy podejmować w sposób przemyślany. Nie ma rozwiązań idealnych do każdego zastosowania, a najważniejsze kryteria wyboru wiążą się z wymaganiami konkretnego procesu.

więcej »
Łączenie trudnospawalnych metali metodą FSW

Technologia zgrzewania tarciowego z przemieszaniem, choć opracowana prawie 30 lat temu, nadal cieszy się w Polsce umiarkowaną popularnością. Stosowana jest głównie przez zagraniczne koncerny z sektora przemysłu ciężkiego. A szkoda, bo jest tańsza i bardziej ekologiczna niż konwencjonalne spawanie lub nitowanie, a ponadto pozwala na łączenie metali uważanych dotąd za trudnospawalne – i to przy wykorzystaniu zwykłej frezarki.

więcej »
Przemysł 4.0 a spawalnictwo

Czy i w jaki sposób konstruktorzy i producenci urządzeń spawalniczych uwzględniają założenia koncepcji Przemysłu 4.0 – wyjaśnia na łamach „MM Magazynu Przemysłowego” Wojciech Wierzba, dyrektor produktu Urządzenia spawalnicze w RYWAL-RHC.

więcej »
Uwarunkowania technologiczne i dokładność cięcia laserem

Technologia cięcia laserem klasyfikowana jest jako metoda niekonwencjonalna. Wykorzystuje ona głównie zjawisko cieplnego wpływu światła lasera na materiały nieprzezroczyste. Właśnie nieprzezroczystość i nieodbijanie światła są bardzo ważnymi cechami ciętego materiału. W przeciwnym wypadku wiązka świetlna lasera może zostać rozproszona lub odbita, co spowoduje niekontrolowane efekty, a w konsekwencji pogorszenie jakości obrabianej powierzchni.

więcej »
Cięcie kompozytów

Jakie technologie najlepiej sprawdzają się w cięciu materiałów kompozytowych, czym powinny się charakteryzować wykorzystywane do tego maszyny i jakie są kierunki ich rozwoju – wyjaśniają przedstawiciele wybranych firm.

więcej »
Gazy techniczne pod kontrolą

Czynnikiem o kluczowym znaczeniu w spawalnictwie są odpowiednie proporcje i skład wykorzystywanych mieszanin gazów osłonowych. Wpływają one na wydajność spawania i jakość uzyskanych połączeń. Zawsze trzeba pamiętać, że w procesie tym dochodzi do emisji szkodliwych substancji chemicznych, które wymagają odpowiedniej filtracji.

więcej »
Lutospawanie i zgrzewanie blach wysokogatunkowych

Blacha znajduje szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Jedną z branż intensywniej wykorzystujących ten materiał jest oczywiście automotive – z blachy stalowej o różnej grubości wytwarzane są chociażby karoserie samochodu. Dążąc do zmniejszenia ich masy i poprawy bezpieczeństwa biernego, producenci wprowadzają nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, które wiążą się z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

więcej »
Laser nie tylko do cięcia

Choć lasery świetnie sprawdzają się jako urządzenia do cięcia różnych materiałów, to jednak przy użyciu technologii laserowej można wykonywać również wiele innych czynności. Lasery wykorzystywane są z powodzeniem do znakowania i grawerowania niemal wszystkich materiałów, począwszy od metali i aluminium, przez drewno, papier i skórę, aż po tworzywa sztuczne.

więcej »
Optyka wielopunktowa dla spawania i lutowania laserowego

Wiązka laserowa może topić a nawet odparowywać metale z dużą skutecznością oraz wysoką precyzją. Z tego powodu są coraz częściej stosowane jako narzędzia w spawaniu i lutowaniu np. w przemyśle motoryzacyjnym. Zwykle urządzenie laserowe, podobnie jak konwencjonalne przyrządy spawalnicze, posiada pojedynczy punkt skupiający, czyli plamkę. Laserline opracowała ostatnio optykę wielopunktową dla spawania i lutowania laserowego, pozwalającą na przetwarzanie wyjątkowo trudnych materiałów. Silniki Faulhaber pomagają zagwarantować prawidłowe rozłożenie energii plamki.

więcej »
5-osiowa obróbka laserowa blachy szansą na zwiększenie konkurencyjności

Dzisiejszy, prężnie rozwijający się rynek wymaga od firm, aby były konkurencyjne, rzetelne i szybko odpowiadały na jego potrzeby. Z tego względu tak istotne jest, aby każdy zakład nieustannie rozwijał swoją produkcję, wynosząc wydajność na całkowicie nowy poziom. W uzyskaniu najwyższej jakości detali szczególnie pomocna okazuje się obróbka laserowa materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje ta, z wykorzystaniem technologii 5-osiowej.

więcej »