Elektrotechnika

Rewolucja napięciowa DC

Napędy przemysłowe należą do największych konsumentów energii elektrycznej. Przejście na zasilanie prądem stałym może więc oznaczać ogromne oszczędności. Organizacje przemysłowe, badawcze i normalizacyjne już pracują nad nowymi standardami zasilania, jednak ciągle szereg pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na przykład – czy przewody AC równie dobrze nadają się do prądu stałego? 

więcej »
Kable i złącza ładujące dla e-mobility

Najlepszy aparat to taki, który zawsze ma się przy sobie. Tak przynajmniej twierdzą pasjonaci fotografii. Podobnie jest w przypadku samochodów elektrycznych, a konkretniej ładowarek, od których działanie takich aut zależy. Nie zawsze jednak te dodawane fabrycznie są optymalne i najbardziej efektywne, dlatego warto zainteresować się ofertą dostępnego na rynku sprzętu. 

więcej »
Zarządzanie energochłonnością procesów produkcyjnych

Czas, odpowiedni zespół oraz motywacja do ciągłego monitorowania i udoskonalania wprowadzanych usprawnień – wszystkie te czynniki są potrzebne do sprawnego zarządzania energochłonnością procesów produkcyjnych. Nie jest to bowiem jednorazowa inicjatywa, ale rozłożony na etapy proces. 

więcej »
Gwarantowane zasilanie – UPS

Inwestycja w systemy zasilania gwarantowanego, w tym w UPS-y, to niezbędny element planu kosztowego każdego przedsiębiorstwa. Zaniechanie zabezpieczenia produkcji czy innego typu działalności na wypadek braku prądu bądź spadków napięcia może przynieść bardzo odczuwalne finansowo konsekwencje.

więcej »
Lutowanie selektywne

Coraz wyższe wymagania dotyczące jakości montażu podzespołów elektronicznych sprawiają, że na znaczeniu zyskują technologie lutowania selektywnego.

więcej »
Produkcja elektroniki a nawilżanie powietrza 

Zapewnienie stałej, optymalnej wilgotności powietrza należy do najskuteczniejszych sposobów ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi w produkcji elektroniki. Dodatkowe nawilżanie powietrza zapewnia przy tym nie tylko jakość produkowanych elementów i produktu końcowego, ale także działa pozytywnie na dobre samopoczucie i zdrowie w miejscu pracy.

więcej »
Proste elektroniczne krosowanie układów pneumatycznych

Układy pneumatyczne stanowią istotną część instalacji procesowych m.in. w branży chemicznej, spożywczej, biotechnologicznej, a zwłaszcza tam, gdzie wykorzystywane są maszyny pomocnicze. Zwłaszcza, że maszyny te są zasadniczym elementem procesu i często działają autonomicznie i nie są połączone z architekturą sterowania procesem. 

więcej »
Bezpieczniki przemysłowe

Zapewniające ochronę przed skutkami zwarć i przeciążeń bezpieczniki przemysłowe umożliwiają zapobieganie zjawisku przyspieszonego starzenia izolacji, które często staje się przyczyną awarii instalacji i urządzeń elektrycznych, a nawet pożaru.

więcej »
Ochrona przed przepięciami

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne charakteryzują się małą odpornością na przepięcia i związane z nimi udary prądowe, które mogą do nich dotrzeć przez sieć zasilającą, a także przez linie transmisji sygnałów. Dlatego konieczne jest stosowanie urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej, zapewniających wyrównanie potencjałów w instalacji odgromowej oraz dwu- lub trzystopniowe zabezpieczenie przed przepięciami.

więcej »
Kolej na wyższe standardy

Automatyzacja pociągów i systemów nimi sterujących powinna zapewniać nie tylko większą przepustowość linii i prędkość przejazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Spełnienie tych warunków gwarantuje Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym, który wprowadza do krajowych rozwiązań najwyższe techniczne standardy.

więcej »
Osprzęt do grupowania oraz segregacji kabli i przewodów trasach kablowych

Używane w trasach kablowych taśmy, rury osłonowe, opaski, separatory i wszelkie inne akcesoria grupujące lub segregujące kable mają niebagatelny wpływ na ich bezpieczne funkcjonowanie.

więcej »
Istotne cechy konstrukcyjne przemysłowych rozdzielnic prądu

Poza bezpiecznym rozdziałem energii rozdzielnice prądu wykonują dziś wiele dodatkowych zadań, z pomiarem energii na czele. Instalowane są w różnych środowiskach i bywają narażone na rozmaite czynniki, dlatego muszą mieć odpowiednie parametry konstrukcyjne.

więcej »
Silniki klasy IE3 – szansa i wyzwanie

1 stycznia 2017 r. obowiązek zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej oferowanych na unijnym rynku silników elektrycznych stał się jeszcze trudniejszy w realizacji.

więcej »
Miniaturowe układy o ogromnych możliwościach

Układy MEMS to miniaturowe urządzenia elektromechaniczne. W ostatnich latach systematycznie rośnie zainteresowanie nimi. Wiąże się to z postępującą miniaturyzacją urządzeń i potrzebą ograniczania kosztów produkcji oraz popularyzacją Internetu Rzeczy.

więcej »
Energia pod kontrolą - trendy na rynku analizatorów parametrów sieci

Jakość energii elektrycznej wywiera istotny wpływ na niezawodność systemu produkcyjnego podczas pracy z dużymi obciążeniami. Analizatory parametrów i jakości energii umożliwiają podstawą kontrolę zasilania zakładów przemysłowych.

więcej »
Motoreduktory – ważny element napędów przemysłowych

Duże prędkości obrotowe i stosunkowo niewielkie momenty obrotowe – to główne cechy charakteryzujące typowe silniki elektryczne. Aby można je było jednak efektywnie wykorzystać jako napęd w aplikacjach przemysłowych, ich parametry powinny być dokładnie odwrotne. W tym celu właśnie wykorzystywane są motoreduktory.

więcej »
Inteligentne oświetlenie LED

Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych w przemyśle zapewnia bardziej komfortowe warunki pracy i daje możliwość uzyskania znacznych oszczędności.

więcej »