Deutsch Version english version

Forum | Rejestracja |

Produkcja mechaniczna

Jedno centrum – wiele akcji

Cechy współczesnych procesów produkcyjnych wymagają tworzenia rozwiązań kompleksowych i wielozadaniowych. Przed producentami stoi bowiem wiele wyzwań: wytwarzanie jednostkowe i małoseryjne, zamówienia z krótkim czasem oczekiwania na produkt czy wreszcie coraz wyższe wymagania względem jakości. Sprostać temu mogą tzw. maszyny kombinowane, oferujące wiele funkcji w jednym urządzeniu.

więcej »
Precyzyjne podawanie chłodziwa

W przemysłowych procesach produkcji elementów i części istotną rolę odgrywają różne techniki usuwania materiału, głównie metalu, które wiążą się z generowaniem dużej ilości ciepła negatywnie wpływającego na narzędzia i wykonywany detal. Dlatego też wciąż poszukuje się efektywnych metod na skuteczne odprowadzenie ciepła z miejsca obróbki, np. poprzez precyzyjne podawanie cieczy chłodzących.

więcej »
Frezotoczenie jako alternatywa dla toczenia

Do zalet frezotoczenia należą m.in.: wysoka jakość obrobionej powierzchni, tworzenie krótkich wiórów, które ułatwiają zautomatyzowanie procesu, niewielkie nagrzewanie części obrabianej, duża wydajność obróbki, większa – w porównaniu do toczenia – trwałość narzędzia i mniejsza energochłonność, a także ekonomiczna obróbka dużych i ciężkich przedmiotów. Jednak uzyskanie pożądanych efektów jest tu uwarunkowane znajomością wpływu wielu czynników na proces. Ogólnie można je podzielić na kilka grup: związane z obrabiarką, z warunkami przebiegu procesu i z narzędziem skrawającym. Od nich bezpośrednio zależą wydajność procesu, jakość powierzchni obrobionej, dokładność kształtowo-wymiarowa i postać tworzonego wióra.

więcej »
Mycie przemysłowe – wiele metod, ten sam cel

Zabrudzenia obrabianych detali bądź elementów maszyn, urządzeń czy linii produkcyjnych to nieunikniona część niemal każdego procesu wytwórczego. Ponieważ od czystości poszczególnych składników zależy w dużej mierze jakość i trwałość finalnego produktu, bardzo ważnym etapem produkcyjnym powinna być faza mycia. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się różne techniki czyszczenia produktów, których dobór zależy od czyszczonej powierzchni i rodzaju zabrudzenia.

więcej »
Gładko, bez zadziorów – technika gratowania

W wyniku procesów obróbczych powstają zadziory, zwane także gratami, czyli niewielkie ostre fragmenty, które niebezpiecznie wystają poza krawędzie. Pozbycie się ich z detalu jest konieczne ze względów technologicznych i eksploatacyjnych, a także z powodów bezpieczeństwa.

więcej »
Frezarka, ploter, grawerka - czyli co?

Zadania frezarki, plotera frezującego i grawerki zazwyczaj są podobne, jednak maszyny te mają sporo odmiennych cech. Przyjrzyjmy się z bliska, na czym polegają różnice i w jakich zastosowaniach urządzenia te sprawdzą się najlepiej.

więcej »
Kontrola temperatury obróbki

W obróbce skrawaniem energia jest w znacznym stopniu przetwarzana na ciepło, co powoduje znaczny wzrost temperatury. Do jej obniżenia stosuje się różne substancje chłodzące, których dobór zależy m.in. od rodzaju obrabianego materiału, parametrów obróbki czy typu używanych maszyn.

więcej »
Suchy lód w akcji

Wykorzystanie suchego lodu jest powszechne w chłodnictwie, transporcie żywności czy laboratoriach, jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się również strumieniowe czyszczenie suchym lodem. Technologia ta ma szereg zalet, które sprawiają, że w wielu zastosowaniach sprawdzi się lepiej niż piaskowanie lub mycie ciśnieniowe.

więcej »
Technologia obróbki elementów przekładni

Rozwój branży elektromobilności nie jest tajemnicą. Zaskoczeniem nie są też badania firmy konsultingowej Strategy Analytics, prognozujące do 2025 r. wzrost produkcji „pojazdów zelektryfikowanych” do 25% światowego rynku. Należy przy tym pamiętać, że z jednej strony elektryfikacja obejmuje wszystkie formy e-mobilności, czyli hybrydy, napędy z ogniwami paliwowymi i całkowicie elektryczne pojazdy, a z drugiej strony rynki są bardzo niejednorodne. 

więcej »
Efektywna filtracja pyłów szlifierskich i polerskich

Odpylanie strefy obróbczej podczas szlifowania i polerowania ma istotne znaczenie zarówno dla zdrowia pracowników, jak i żywotności parku maszynowego oraz ogólnego bezpieczeństwa zakładu. Odpowiedni dobór systemu do filtracji pyłów szlifierskich i polerskich nie jest jednak zadaniem łatwym. Wymaga podstawowej wiedzy na temat właściwości obrabianego materiału i zasad działania urządzeń odciągowo-filtracyjnych. 

więcej »
Bezstykowa produkcja wałów napędowych do rowerów elektrycznych

Technologia staje się coraz bardziej złożona, a liczby wytwarzanych przedmiotów błyskawicznie rosną – tak można w skrócie opisać rozwój rynku rowerów elektrycznych. Niektóre nowości produktowe przypominają nawet rozwiązania z przemysłu motoryzacyjnego: w tym roku pojawiły się pierwsze układy ABS czy automatyczne skrzynie biegów. 

więcej »
Mocowanie w obróbce skrawaniem

Producenci wyrobów przemysłowych muszą sprostać rosnącym wymaganiom klientów co do jakości i dokładności wytwarzanych produktów oraz ciągłej redukcji kosztów procesu, a także nadążać za rozwojem technologii. Stale ulepszane narzędzia skrawające i wydajniejsze centra obróbcze generują coraz większe siły skrawania wywierane na obrabiane elementy, a to oznacza wyższe wymagania wobec uchwytów obróbczych i elementów mocujących.

więcej »