Projektowanie i konstrukcje

Co przemysł zyska dzięki technologii 5G?

Wdrożenie technologii 5G to kwestia czasu. Praktycznie nie ma branży, która nie będzie jej beneficjentem. Sieć piątej generacji otworzy nowe możliwości wykorzystania szeregu rozwiązań cyfrowych, wspartych m.in. sztuczną inteligencją czy big data. 5G przyspieszy automatyzację i robotyzację procesów oraz linii przemysłowych, co obniży bazę kosztową i pozwoli zwiększyć zyski. W skrócie – nie będzie Przemysłu 4.0 bez technologii 5G.

więcej »
Techniki łączenia w motoryzacji

Dynamiczny rozwój sektora przemysłowego i rosnące wymagania produkcyjne pociągają za sobą konieczność rozwoju szczegółowych obszarów, w tym technik łączenia. W zależności od spajanych materiałów sięga się np. po spawanie MIG/MAG, lutospawanie, zgrzewanie oporowe punktowe bądź łączenie na zimno (klejenie, nitowanie). Doskonaleniem poszczególnych metod szczególnie zainteresowany jest prężny sektor motoryzacyjny. Na jego potrzeby powstały interesujące metody hybrydowe.

więcej »
Nitowanie przemysłowe

Choć nitowanie jako technika łączenia elementów konstrukcyjnych przegrywa dziś coraz częściej z łączeniami spawanymi bądź zgrzewanymi, to jednak metoda ta wcale nie została porzucona. Wciąż z powodzeniem znajduje zastosowanie w określonych zastosowaniach przemysłowych.

więcej »
Jaka przyszłość czeka druk 3D w fabrykach?

Technologia druku 3D daje niemal nieograniczone możliwości wytwarzania i w przyszłości – mimo wielu sceptycznych głosów – może zmienić świat masowej produkcji.

więcej »
Przyszłość powstanie w druku 3D

Choć technologia druku 3D nie należy do najnowszych, to wciąż jest bardzo rozwojowa i w przyszłości może zacząć dominować w wielu branżach przemysłowych. Innowacyjne rozwiązania nie tylko usprawniają proces produkcyjny, ale też pozwalają na wydrukowanie coraz bardziej skomplikowanych i wymagających elementów.

więcej »
Bezpieczeństwo funkcjonalne w przemyśle

Systemy zabezpieczeń maszyn i urządzeń powinny być projektowane w taki sposób, aby w przypadku rzeczywistego zagrożenia aktywowały funkcje (sekwencje, procesy, stany) ochronne w celu zapobiegania sytuacjom niebezpiecznym. Powinny też być w stanie odróżnić zagrożenie potencjalne od realnego i z maksymalnym prawdopodobieństwem reagować w odpowiednim momencie, nie destabilizując pracy całego systemu.

więcej »
Efektywność energetyczna: Inspekcja i pomiary sprężonego powietrza jako usługa serwisowa

Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu.

więcej »
Trwałe znakowanie narzędzi i wyposażenia tagami RFID

Najważniejszą walutą dla przemysłu często jest czas, który można zyskać lub stracić w zależności od posiadanych informacji. Używanie znaczników RFID na narzędziach pozwala na skrupulatną kontrolę i ewidencję wyposażenia magazynu, warsztatu lub zakładu – niezależnie od jego wielkości. Dostęp do szczegółowych informacji o stanie i lokalizacji narzędzi i maszyn oraz natychmiastowa ich identyfikacja za pomocą fal radiowych często są kluczowe dla utrzymania płynności ruchu, której brak może spowodować ogromne straty finansowe.

więcej »
Analiza parametrów LED kluczem do dobrej inwestycji w oświetlenie 

Nowoczesna technologia LED podbija międzynarodowe rynki. Szacuje się, że do końca 2020 r. jego wartość osiągnie ponad 100 mld euro. Rosnąca świadomość klientów branży oświetleniowej powoduje, że coraz częściej zwraca się uwagę nie na konkurencyjne ceny, ale jakość i parametry oferowanych rozwiązań. Dlaczego to właśnie lumeny i żywotność przesądzają o wartości opraw ledowych? 

więcej »
Ochrona przeciwpożarowa w pojazdach szynowych

Wykorzystywane w branży kolejowej komponenty narażone są na wpływ rozmaitych czynników, o sile oddziaływania często przewyższającej wartości spotykane w innych gałęziach przemysłu. Szeroki zakres temperatur otoczenia, wilgotność, drgania i zakłócenia elektromagnetyczne to tylko niektóre z nich. W zależności od konstrukcji i deklarowanego poziomu odporności komponenty te powinny przejść kompleksowe testy, które potwierdzą deklarowane przez producenta cechy produktu.

więcej »
Systemy wizyjne w inżynierii produkcji

Ważnym etapem produkcji, który występuje niezależnie od rodzaju wytwarzanych elementów, jest kontrola jakości. Ciągły postęp w dziedzinie techniki mikroprocesorowej sprawia, że coraz częściej do tego celu wykorzystuje się komputerową analizę i przetwarzanie obrazu. Obraz z sensora wizji przetwarzany jest na postać cyfrową, a następnie całościowo lub częściowo poddawany analizie.

więcej »
Przemyślany wybór wrzeciona CNC

Decyzja o wyborze wrzeciona jest niezwykle ważna, co potwierdzi każdy operator maszyny CNC. Wrzeciona szczotkowe w plastikowej obudowie sprawdzą się w pracy z miękkimi tworzywami, ale nie poradzą sobie z poważniejszymi zadaniami, jak obróbka stali czy metali kolorowych. Przy mało intensywnej pracy zużyją się w maksymalnie pół roku, a przy dużym obciążeniu – nawet w kilka godzin.

więcej »
Bezpieczne prowadzenie kabli

Kable w instalacjach muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi ujętymi w odpowiednich normach i przepisach. Grupowanie i segregacja przewodów oraz ich wiązek w obrębie tras kablowych ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo instalacji, obiektu i przebywających w nim osób. Istotne znaczenie mają też materiały, z których wykonane są kable, trasy, korytka, uchwyty czy separatory.

więcej »
System nadzorujący użytkowanie maszyn i urządzeń firmy Orlen Oil

Rozwój i szybki postęp technologiczny w zakładach przemysłowych powoduje bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystanie działań w obszarze utrzymania ruchu. W tym momecie rynek wymaga złożenia nie tylko samej oferty produktowej ale dodatkowej kompleksowej oferty usług serwisu smarowniczego, która pozwoli uzyskać dostęp do informacji z zakresu optymalnego wykorzystania środków smarnych.

więcej »
Nowoczesna gospodarka narzędziowa: od RFID po outsourcing technologiczny

Podwójne zakupy, przestoje maszyn, kradzieże – to tylko niewielka część problemów wynikających z nieefektywnego gospodarowania narzędziami. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na prowadzenie cyfrowych ewidencji swojego wyposażenia. Z pomocą przychodzą im producenci oprogramowania i samych narzędzi, dostarczający firmom produkcyjnym gotowe systemy zarządzania gospodarką narzędziową, a także związanymi z nią procesami technologicznymi.

więcej »
Optyczna transmisja danych w przemyśle

W wielu zastosowaniach przemysłowych coraz większe znaczenie ma efektywna transmisja danych. W środowiskach, w których występują znaczne zmiany temperatury, kurz, wibracje, zakłócenia elektromagnetyczne, nie zawsze możliwe jest przesyłanie informacji przez kable miedziane lub drogą radiową. Skuteczne okazują się systemy transmisji optycznej, wykorzystujące np. światło lasera, światłowody, podczerwień itp.

więcej »
Odzież z butelek i odpadów

Bycie eko jest dziś modne. Rezygnujemy z toreb plastikowych na rzecz materiałowych, z pietyzmem segregujemy śmieci, a na sklepowych półkach aż roi się od produktów ekologicznych, organicznych i bio. Ekotrend powoli zaczął wkraczać też do świata przemysłu. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie ekologiczną odzież ochronną i roboczą, wykonaną np. z plastikowych butelek i odpadów przemysłowych oraz upraw ekologicznych.

więcej »