Utrzymanie ruchu

Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz? 

Dostępne obecnie na rynku pokrętła występują z wtopką gwintowaną, z otworem nieprzelotowym lub przelotowym i trzpieniem gwintowanym. W zależności od potrzeby wybieramy dany rozmiar gwintu lub trzpienia oraz rozmiar samego pokrętła, a następnie mocujemy je w danej aplikacji. Połączenie za pomocą pokrętła jest proste i szybkie. Jednak w tym przypadku każdy użytkownik, ale również osoby postronne mają do niego swobodny dostęp.

więcej »
Diagnostyka maszyn elektrycznych

Choć z pozoru diagnostyka maszyn zasilanych elektrycznie sprowadza się do podłączenia odpowiedniego testera PAT, wciśnięcia kilku guzików i wykonania paru prostych testów, to w rzeczywistości obejmuje ona wiele szczegółowych pomiarów, testów, oględzin i inspekcji wynikających z wytycznych odpowiednich norm.

więcej »
Pasy klinowe – zasady prawidłowej eksploatacji

Gdyby porównać maszyny do żywych organizmów, to pasy klinowe byłyby żyłami. Przenoszą one duże moce z silnika, czyli serca maszyny, na jej pozostałe organy. Aby odpowiednio długo posłużyły, trzeba o nie zadbać.

więcej »
Nowoczesne sposoby na predykcyjne utrzymanie ruchu

Utrzymanie ruchu w przypadku maszyn i obiektów, które należą do elementów o wysokiej krytyczności, odgrywa kluczową rolę w sprawnym działaniu fabryk i zakładów przemysłowych. Dlatego też obok reakcyjnego modelu utrzymania ruchu, tj. naprawie szkody w momencie jej wystąpienia, oraz systemu prewencyjnego, czyli strategii zapobiegania awarii, coraz częściej stosuje się bardziej zaawansowany predykcyjny model utrzymania ruchu. 

więcej »
Monitorowanie stanu technicznego maszyn

Dyspozycyjność, trwałość, niezawodność i sposób eksploatacji maszyn i urządzeń będących na wyposażeniu linii technologicznej przedsiębiorstwa produkcyjnego mają bardzo duży wpływ na ekonomiczność procesu wytwarzania. Znaczne straty producenta wynikające z postojów i usuwania nieprzewidzianych usterek są pochodną czynników eksploatacyjnych, użytkowych i zewnętrznych. 

więcej »
Niezwykle ważne wyważanie

Drganie kierownicy podczas jazdy samochodem, głośniejsza praca urządzeń elektrycznych czy nieprawidłowe działanie mechanizmów z napędem elektrycznym to tylko kilka następstw zjawiska niewyważenia, z jakimi możemy spotkać się na co dzień. Także w zastosowaniach przemysłowych jest to bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne, ponieważ od poprawnej pracy wirnika silników elektrycznych, zwłaszcza obracających się z dużymi prędkościami roboczymi, zależy bardzo dużo. Dlatego zarówno na etapie produkcji, jak i późniejszej konserwacji powinno się zwrócić szczególną uwagę na poprawne wyważanie wirników.  

więcej »
Konserwacja maszyn w branży tworzyw sztucznych

Brak zakłóceń i przestojów w procesie produkcji to jedno z największych wyzwań stojących przed producentami z każdej branży. Osiągnięcie takiego stanu wymaga właściwego działania na każdym etapie procesu: od jego projektu, przez wyposażenie parku maszynowego, po odpowiednią eksploatację urządzeń produkcyjnych, obejmującą także gospodarkę smarowniczą. Dotyczy to również przedsiębiorców aktywnych w sektorze tworzyw sztucznych.

więcej »
Jak precyzyjnie wyregulować i trwale zamocować moduł maszyny - CASE STUDY z fabryki Otto Ganter

Produkowanie urządzeń i maszyn pod indywidualne zamówienie jest kosztowne, ponieważ zakłada projektowanie maszyny od nowa. Sposobem na uniknięcie wysokich kosztów jest konstrukcja modułowa, która umożliwia personalizację maszyn przez wymianę modułów, które jak klocki składają się na całe urządzenie.

więcej »
Złącza przemysłowe do pracy w trudnych warunkach

W dzisiejszym, zelektryfikowanym i zdigitalizowanym, świecie złącza są bardzo ważnym elementem umożliwiającym tworzenie sieci elektrycznych i zautomatyzowanych. Stosuje się je we wszystkich obszarach związanych z przesyłaniem energii lub sygnałów analogowych i cyfrowych, a ich konstrukcja jest ściśle określona przez ich przeznaczenie. Jednak szczególne wymagania konstrukcyjne stoją przez złączami przemysłowymi przeznaczonymi do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. 

więcej »
Kontrola temperatury obróbki

W obróbce skrawaniem energia jest w znacznym stopniu przetwarzana na ciepło, co powoduje znaczny wzrost temperatury. Do jej obniżenia stosuje się różne substancje chłodzące, których dobór zależy m.in. od rodzaju obrabianego materiału, parametrów obróbki czy typu używanych maszyn.

więcej »
Indukcyjne podgrzewanie metali

Oferowane na rynku nagrzewnice indukcyjne mają szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystuje się je zarówno w małych warsztatach, jak i dużych fabrykach, gdzie stanowią ważny element wyposażenia działów utrzymania ruchu. Oferują wysoki poziom wydajności i dobrą jakość nagrzewanych detali.

więcej »
Szybka wymiana narzędzi

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo wykorzystuje głównie centra obróbcze, roboty przemysłowe, czy np. prasy, każda przerwa w ich pracy może oznaczać wymierne, nierzadko spore straty. Dlatego coraz częściej firmy inwestują w rozwiązania automatyzujące procesy technologiczne, które mają na celu wyeliminowania bądź maksymalne zredukowanie czasu ewentualnych przerw w produkcji. Jedną z takich technologii są systemy szybkiej wymiany narzędzi.

więcej »