Deutsch Version english version

Forum | Rejestracja |

Utrzymanie ruchu

Systemy centralnego smarowania - dla wydajnej i długotrwałej pracy maszyn

Właściwa praca maszyn i ich długa żywotność nie byłyby możliwe bez stosowania odpowiedniego smarowania, którego głównym zadaniem jest ograniczanie negatywnych skutków tarcia, które mogą doprowadzić do awarii i w konsekwencji do długotrwałej i kosztownej przerwy w procesie produkcyjnym. A że coraz powszechniej stosowane są różne formy automatyzacji produkcji i towarzyszących im procesów, coraz popularniejsze stają się również systemy centralnego smarowania.

więcej »
Mechaniczne systemy przenoszenia napędu

W nowoczesnych przekładniach napędowych stawia się na jednoczęściowe korpusy z gniazdami łożyskowymi. Korpusy są precyzyjnie obrabiane przy wykorzystaniu maszyn CNC. Takie rozwiązanie konstrukcyjne jest gwarancją sztywności, dokładności wykonania i wytrzymałości. Ważne jest przy tym optymalne rozplanowanie położenia gniazd wtykowych i osi wałów. Zastosowanie znajdują tu duże łożyska toczne.

więcej »
Superbohater wśród łożysk

Narażone są na spore obciążenia, muszą sprostać wymaganiom coraz większej wydajności, a ponadto w precyzyjnych aplikacjach, np. obrabiarkach, oczekuje się od nich niezawodnej pracy. Łożyska – bo o nich mowa – należą do podstawowych elementów eksploatacyjnych maszyn. Odpowiedni ich dobór gwarantuje płynność i doskonałą efektywność pracy.

więcej »
Mycie przemysłowe – nowy standard mycia

Czystość jest niezwykle ważnym kryterium jakościowym w wielu gałęziach przemysłu. W największym stopniu zależy ona, rzecz jasna, od wyboru odpowiedniego środka myjącego i urządzenia, w którym będzie stosowany.

więcej »
Dodatki równie ważne jak oleje

Większa wydajność przy jednoczesnej poprawie sprawności energetycznej, niższa masa własna i zmniejszone gabaryty, niższy poziom awaryjności i mniejszy generowany hałas – producentom maszyn i urządzeń produkcyjnych stawia się dziś coraz większe wymagania. Nie byłoby szans na ich spełnienie bez rozwoju olejów i smarów przemysłowych. Jednak same środki smarne to jeszcze nie wszystko. Olbrzymią rolę w poprawnym funkcjonowaniu maszyn i urządzeń odgrywają również nowoczesne dodatki uszlachetniające.

więcej »
Wirnik pod kontrolą

Wyważanie jest bardzo istotne dla wirników, zwłaszcza tych, które obracają się z dużymi prędkościami roboczymi. Przedłuża ono żywotność wirnika, poprawia jego funkcjonalność i oczywiście trwałość. Jeżeli zbagatelizujemy ten proces, pojawią się drgania, które mogą powodować np. niedokładną obróbkę i szybsze uszkodzenie wrzeciona czy też – w przypadku wentylatorów lub silników – szybkie zużycie łożysk.

więcej »
Optymalny dobór łożysk zapobiega przestojom w produkcji

Łożyska są wysoko obciążonymi komponentami napędowymi, które z czasem stają się podatne na zużycie. Mając to na uwadze, szczególnie ważne jest uwzględnienie łożysk podczas opracowania planu prac konserwacyjnych, ponieważ taka strategia pomoże wydłużyć okres eksploatacji maszyn lub wyposażenia.

więcej »
Automatyczne mycie przekładni

Dzięki zmianie procesu mycia z wodnego z licznymi manualnymi działaniami na w pełni automatyczne mycie w trzech zamkniętych urządzeniach brytyjska firma ATP Industries Group nie tylko osiągnęła lepszą jakość swoich produktów, ale też uzyskała znaczną poprawę warunków pracy i zmniejszenie kosztów procesu.

więcej »
Systemy doprowadzania chłodziwa

Od skuteczności pracy systemów doprowadzania chłodziwa zależy bezpieczeństwo nie tylko przedmiotu obrabianego, ale też wykorzystywanych narzędzi obróbczych. Regulowane długości i kąty przewodów pozwalają na łatwe dostosowanie systemu do potrzeb konkretnej aplikacji.

więcej »
Przepływ ściśle kontrolowany

Wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uzyskanie danych dotyczących parametrów przepływu wody, cieczy, powietrza lub gazów – czy to do celów technologicznych, czy rozliczeniowych – doskonale sprawdzają się przepływomierze. Zainteresowanie branż przemysłowych tymi niezwykle przydatnymi urządzeniami systematycznie rośnie. 

więcej »
Inteligentne pompy rewolucjonizują przepływ materiałów

Zastosowanie czujników i regulatorów obrotów przynosi korzyści zwłaszcza tam, gdzie transport surowców musi być realizowany ze szczególną ostrożnością. Efekty cyfryzacji przepływu materiałów – choć widoczne w wielu branżach – najłatwiej prześledzić na przykładzie sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych, w którym media wrażliwe stanowią dominujący rodzaj przenoszonych materiałów.

więcej »
Kompleksowe zarządzanie narzędziami

Mówiąc o postępie w branży narzędziowej, nie można ograniczyć się wyłącznie do rozwoju samych narzędzi, ich dostosowania do nowych rodzajów materiałów, lepszej jakości obróbki i – generalnie – kwestii technicznych. Innym aspektem tego postępu, który ma wymierne przełożenie na oszczędność czasu, miejsca czy kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym, są coraz częściej stosowane przez firmy kompleksowe systemy zarządzania narzędziami.

więcej »