Finanse

PKO Leasing liderem rynku i z rekordowym wynikiem

PKO Leasing zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem sprzedaży na poziomie 9,2 mld zł, potwierdzając tym samym pierwszą pozycję na rynku firm leasingowych. Spółka zamknęła rok z ponad 11-proc. udziałem w rynku i blisko 14-proc. dynamiką wzrostu mierzoną r/r. Tylko w grudniu sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom 1 mld zł.

więcej »
Spory wzrost polskiego rynku leasingu w 2018 r.

Polska branża leasingowa ma za sobą bardzo udany rok. W 2018 r. firmy raportujące do Związku Polskiego Leasingu sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką na poziomie +21,8% była najwyższą, jaką polski sektor leasingowy odnotował od 11 lat. To dobra wiadomość dla polskich leasingodawców, którzy w tym roku świętują jubileusz 25-lecia Związku Polskiego Leasingu.

więcej »
Blisko ćwierć biliona złotych obrotów polskich faktorów w 2018 r.

Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów osiągnęły w 2018 r. obroty o wartości 242,8 mld zł. Oznacza to wzrost o 26,7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Z ich usług korzysta w Polsce obecnie już blisko 17 tys. przedsiębiorstw. W obrocie krajowym szybszy wzrost zanotował faktoring pełny, natomiast wśród eksporterów wzrosło znaczenie usługi w wersji niepełnej.

więcej »
Spada Giełdowy Indeks Produkcji

Październikowy odczyt Giełdowego Indeksu Produkcji na poziomie 858,36 punktów oznacza miesięczny spadek o 9,26%. Zdaniem ekspertów winy takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w mizernej sytuacji na GPW oraz nieciekawych nastrojach w europejskim przemyśle, które pogarszają się podobnie, jak w innych regionach świata.

więcej »
Zatory płatnicze zmorą polskich przedsiębiorstw

Problem z opóźnieniami zapłaty za sprzedane wyroby czy wykonane usługi dotyczy 63,7% firm biorących udział w najnowszym badaniu Bibby MSP Index, realizowanego na ogólnopolskiej próbie małych i średnich przedsiębiorstw. Zatory płatnicze stają się coraz większym problemem polskich firm – potwierdzają to wyniki badania „Portfel należności polskich przedsiębiorców”.  Zjawisko to dotyka niemal każdej branży.

więcej »
Coraz popularniejsza usługa faktoringu

Opóźnienia płatności mogą zachwiać finansami niejednej nawet stabilnej finansowo firmy, dlatego przedsiębiorcy coraz częściej chcą się zabezpieczyć przed tego typu ryzykiem, korzystając z usług firm oferujących faktoring.

więcej »
Stabilny wzrost rynku leasingu w 2017 r.

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy, podsumował ubiegły rok. W 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 67,8 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką po trzecim kwartale wyniosła +14,3%, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przyspieszyła do +19,5%, co przełożyło się na 15,7-procentowy wzrost rynku liczony rok do roku.

więcej »
Coraz popularniejszy faktoring w sektorze MŚP

Już co ósma mikro, mała lub średnia firma (13,4%) korzysta z faktoringu w celu pozyskania środków finansowych – wynika z „Barometru EFL” za III kwartał 2017 r. 

więcej »
Już 100 miliardów dolarów na cyfryzację fabryk

 W ciągu 5 ostatnich lat globalne wydatki firm na digitalizację fabryk sięgnęły 100 mld dolarów. Niestety mimo bajońskich inwestycji większość projektów wciąż jest w powijakach. 

więcej »
Im większa firma, tym częściej korzysta z leasingu

Najpopularniejszym instrumentem finansowym, podobnie jak w poprzednim kwartale, pozostaje leasing – wybiera go 58% firm. Biorąc pod lupę branże, z leasingu najchętniej korzystają firmy budowlane (73,8%), transportowe (73,8%) i produkcyjne (73%).

więcej »
Jest szansa na wzrost płacy minimalnej

2049 złotych brutto – co najmniej tyle, od przyszłego roku, może wynosić płaca minimalna. Stawka godzinowa może wzrosnąć zaś, co najmniej, do 13,30 złotych brutto za godzinę.

więcej »
Polskie firmy czekają na lepszy klimat inwestycyjny

Polskie firmy w znacznym stopniu ograniczyły w ubiegłym roku wydatki inwestycyjne – wynika z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą. Dlaczego? Chęć do inwestowania odbiera m.in. brak pewności działania na przyszłość oraz nieprzyjazny klimat dla biznesu. Inwestycje ograniczyły także gminy, które oczekują zwiększenia dostępności środków z UE.

więcej »