IT w przemyśle

Koronawirus zmieni rynek pracy. Branża IT może dać szansę na zatrudnienie

W dobie postępującej informatyzacji i automatyzacji zatrudnienie może stracić nawet 800 mln ludzi. Sytuacji nie polepsza także pandemia koronawirusa. 70 proc. firm już planuje zwolnienia z jego powodu. Branża IT może dać szansę tym osobom na powrót na rynek pracy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat w tym sektorze gospodarki zatrudnienie znajdzie przeszło 130 mln specjalistów, a już dziś co szósta oferta pracy skierowana jest do osób z branży IT. Początkujący programiści mogą liczyć na wysokie zarobki, a firmy szkoleniowe oferują szereg kursów ułatwiających przebranżowienie się do pracy w sektorze informatycznym.

więcej »
Palma z adresem IP. Jak technologia wpływa na komfort odpoczynku?

Grupa Wund Industriebau chciała zarządzać monitoringiem i informacjami o wszelkich zakłóceniach niezależnie od lokalizacji. Głównym celem były nowoczesne technologie, maksymalnie standaryzowana infrastruktura IT oraz szeroka sieć serwisowa. W końcu przez 17 godzin dziennie i 365 dni w roku wszystko w należących do firmy Wund Industriebau termach musi działać sprawnie – od transakcji bezgotówkowych, po nawadnianie palm. Obecnie jest to możliwe dzięki infrastrukturze IT firmy Rittal.

więcej »
Jakie inwestycje w IT planują polskie firmy w 2020 roku?

Raport „Dojrzałość technologiczna polskich firm”, wydany przez S&T, HPE i Infor, wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa w latach 2020–2021 skupią się głównie na procesach logistycznych i obsłudze oraz realizacji sprzedaży. Na liście priorytetów znajdują się także kwestie bezpieczeństwa, ochrony informacji oraz analityki. 

więcej »
Cyberbezpieczeństwo – wyzwanie współczesnego przemysłu

Zmiany technologiczne mają kluczowy wpływ na transformację współczesnego biznesu, w tym również sektora wytwórczego. Wykorzystywanie analizy danych do usprawniania produkcji i łańcuchów dostaw, doskonalenie komunikacji między maszynami oraz między maszyną a człowiekiem –  wszystko to jest możliwe dzięki zaawansowanym narzędziom cyfrowym. Ich użycie wiąże się też jednak ze zwiększonym zagrożeniem cybernetycznym. 

więcej »
Platforma narzędzi DesignSpark poprawi pracę firmy RS Components

RS Components podpisała umowę franczyzową z firmą Maxim Integrated Products, która zajmuje się opracowywaniem produktów i technologii analogowych i sygnałów mieszanych.

więcej »
Wzrasta liczba kobiet w nowych technologiach

Z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na studia na uczelni technicznej – wśród studentów takich kierunków jest już 30% kobiet. Systematyczny wzrost widać wyraźnie przede wszystkim na kierunkach informatycznych. Na to rosnące zainteresowanie branżami technologicznymi reagują firmy z sektorów powszechnie uznawanych za „męskie”, które coraz chętniej zatrudniają właśnie kobiety. 

więcej »
Praca nad projektem aplikacji do wytwarzania addytywnego

Firma Siemens została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną do opracowania aplikacji służących do projektowania struktur lotniczych, w których metalowe elementy są wytwarzane technikami przyrostowymi. Aplikacje będą wykorzystywać kompleksowe oprogramowanie firmy Siemens do przemysłowej produkcji addytywnej.

więcej »
Technologia rozszerzonej rzeczywistości firmy Siemens

Siemens ogłasza wprowadzenie na rynek udoskonalonej wersji oprogramowania Solid Edge, które umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom wytwórczym przyśpieszenie procesu opracowywania produktów oraz ich produkcji. Oprogramowanie Solid Edge 2020 zawiera technologie nowej generacji, takie jak rozszerzona rzeczywistość, narzędzia walidacji o większych możliwościach.

więcej »
Współpraca świata fizycznego ze światem cyfrowym

Sztuczna inteligencja umożliwia wdrażanie adaptacyjnych, elastycznych i autonomicznych systemów technologicznych, dzięki którym możliwe jest zyskanie przewagi konkurencyjnej w środowisku opartym na danych. Rozwój automatyzacji w różnych sektorach oznacza implementację innowacyjnych technologii, takich jak drony, roboty i autonomiczne pojazdy. 

więcej »
Digi Key wprowadza usługę BOM

Digi Key podjął wyzwanie, które ma na celu umożliwienie wydajnego i opłacalnego wykorzystania oprogramowania BQR w trybie SaaS do oceny MTBF produktu w BOM.

więcej »
Korzystanie z wielu chmur dzięki strategii multicloud

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT.

więcej »
Customer Analytics – droga do większej konkurencyjności

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają wiele możliwości wykorzystania cyfrowej transformacji dla budowania sukcesu własnej marki. Jedną z podstawowych stosowanych dziś metod zwiększania skuteczności sprzedaży są rozwiązania z zakresu Customer Analytics. Żeby bowiem zadowolić klientów oferowanym produktem lub usługą, firma powinna dobrze ich poznać i zrozumieć ich potrzeby.

więcej »
Ataki hakerów na MSP kosztują miliardy

Pod koniec września miał miejsce atak hakerski typu DDoS, powodujący utrudnienia w dostępie do stron www, domen i paneli administracyjnych. Atak skierowany był na blokowanie infrastruktury sieciowej uniemożliwiający jej działanie poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. Tego typu ataki przeprowadzane są zazwyczaj równocześnie z wielu komputerów. Niektóre trwają nawet kilka dni.

więcej »
Rola Edge Computing w nowoczesnym przemyśle

Wraz z rosnącą popularnością inteligentnych urządzeń podłączonych do sieci i rozwojem Internetu rzeczy (IoT) wiele branż, m.in. produkcja, handel czy transport, generuje ogromne ilości danych, których docelowym miejscem przechowywania są serwery w chmurze. W jaki sposób radzi sobie z tym Edge Computing - jeden z najważniejszych trendów technologicznych, które według Instytutu Gartnera w tym roku zdominują rynek IoT?

więcej »
3 kroki do usprawnienia strategii chmurowej

"Dojrzałość chmurowa" przedsiębiorstwa oznacza jej rynkową przewagę. Innowacyjność, dostęp do potężnych zasobów obliczeniowych i przetwarzanie danych na żądanie, sprzyjają trafniejszym decyzjom biznesowym, efektywności i konkurencyjności. Właściwe strategie chmurowe napędzają inwestycje i potencjał firmy. Stąd tak istotne jest, żeby osoby decyzyjne, myśląc o chmurze, miały przygotowany dobry „plan na cloud” dla swoich organizacji.

więcej »
Polskie firmy tracą miliony na złym zarządzaniu oprogramowaniem

Tylko w jednym na dziesięć przedsiębiorstw w Polsce zgodność licencyjna oprogramowania jest weryfikowana w trybie ciągłym, a aż jedna czwarta zakupionego oprogramowania nigdy nie będzie wykorzystana.

więcej »
W technologie kognitywne będą inwestować wszystkie branże

Stale rośnie ilość danych, które firmy muszą przetwarzać. To napędza rozwój technologii cyfrowych. Ich implementacja niejednokrotnie pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną. Dlatego wielu przedsiębiorców swoje szanse upatruje we wdrażaniu sztucznej inteligencji i robotyki.

więcej »