Ochrona środowiska

Firma igus inwestuje w pioniera recyklingu chemicznego

Odnawialne, zrównoważone i redukujące odpady: są to cele leżące u podstaw technologii Cat-HTR. Jest ona stosowana do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, który trwa tylko 20 minut. Olej, który powstał można ponownie wykorzystać do wytworzenia nowych produktów polimerowych. igus zainwestował 4,7 miliona euro w spółkę, która planuje uruchomienie pierwszej komercyjnej fabryki Cat-HTR.

więcej »
Ponad połowa polskich firm działa proekologicznie

Za 70% globalnej emisji gazów cieplarnianych od 1988 do 2015 r. odpowiada 100 firm, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na środowisko. W nadchodzących latach to właśnie sektor przedsiębiorstw będzie mieć decydujące przełożenie na stan środowiska. W Polsce już 2⁄3 firm wdrożyło inicjatywy proekologiczne.

więcej »
NIK: System wspierający efektywność energetyczną jest spójny, ale brakuje środków na jego kontrolę

Usprawnianie procesów produkcyjnych, modernizacja urządzeń i budynków czy wprowadzanie nowych technologii to przykłady działań, mających na celu poprawę efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Ich efektem ma być ograniczanie emisji zanieczyszczeń i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Kontrolerzy NIK przyjrzeli się, jak funkcjonują mechanizmy wspierające działania przedsiębiorców na rzecz efektywności energetycznej.

więcej »
Grupa ABAX neutralna pod względem emisji CO2

Grupa ABAX w swoich działaniach kieruje się koncepcją zrównoważonego rozwoju. Teraz ogłasza początek nowej ery dla  firmy, która zobowiązuje się do 2022 r. osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.

więcej »
Zielona gospodarka, czyli węgiel a neutralność klimatyczna Polski

Przed krajami europejskimi stoi nie lada wyzwanie jakie postawiła UE – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zdecydowanie jest to perspektywa europejskiej gospodarki i duża szansa na rozwój, także dla Polski. Temat z uwzględnieniem sprawiedliwej transformacji największego regionu górniczego UE – woj. śląskiego – został poruszony w Katowicach przez międzynarodowych ekspertów. Jak widzą przyszłość Górnego Śląska?

więcej »
Biodegradowalny plastik z fusów po kawie

Zmiany klimatyczne powodują duże wyzwanie dla gospodarki. Odpady spożywcze mogą służyć jako baza do produkcji tkanin, a ze starych opon można stworzyć wytrzymały asfalt. Polska firma wykorzystuje fusy po kawie, by stworzyć wydajne brykiety, a w przyszłości technologia posłuży do produkcji biodegradowalnego plastiku.

więcej »
Zanieczyszczenia plastikiem obciążają gospodarkę

W ciągu roku do wód, rzek i oceanów dostaje się od 0,8 do 2,7 mln ton plastiku. Dla gospodarek 87 krajów przybrzeżnych zjawisko to w samym 2018 r. wygenerowało straty w wysokości od 6 do 19 mld dolarów. Szacuje się, że łączny koszt usunięcia pływających śmieci na świecie może oscylować między 5,6 a 15 mld dolarów – tak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „The price tag of plastic pollution”. 

więcej »
Ponad połowa pieców węglowych do wymiany na Śląsku

60% ankietowanych gospodarstw domowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, korzystających obecnie z pieców węglowych musi do końca 2021 r. zmienić sposób ogrzewania. Takie dane płyną z badania opinii publicznej, dotyczącego znajomości i konsekwencji przepisów uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

więcej »
Firma igus dba o ekologię

Firma igus, w tym również polski oddział wprowadza program recyclingu polimerowych prowadników kablowych. Każda firma może oddać zużyty prowadnik zamiast wyrzucać go na śmieci. Dzięki temu tworzywo trafia do powtórnego obiegu.

więcej »
Innowacyjne panele rozwiążą problem braku wody pitnej na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ​​ponad 2 miliardy ludzi żyje bez bezpiecznej wody pitnej w swoich domach. Firma Zero Mass Water opracowała rozwiązanie na większość tych problemów. Stworzony hydropanel Source to obecnie jedyne rozwiązanie pozwalające na dostęp do czystej wody, które nie potrzebuje żadnej infrastruktury.

więcej »
Na CES 2020 zaprezentowano ekologiczne opakowania

Dynamicznie rozwijająca się branża e-commerce niekorzystnie wpływa na środowisko. Rosnąca popularyzacja zakupów przez internet powoduje wzrost ilości odpadów pochodzących z opakowań po zamówieniach. Aby ograniczyć negatywny wpływ projektuje się inteligentne pudełka, systemy śledzenia zamówień, a nawet jadalne opakowania.

więcej »
Koszty gospodarki odpadami będą rosły

Czynnikiem napędzającym podwyżki kosztów odpadów są rosnące ceny energii czy paliw, które przekładają się na koszty transportu. System gospodarki odpadami wymaga reformy, która powinna zacząć się już na etapie edukacji konsumentów. 

więcej »
Ekologia w przemyśle – rozwiązania z zakresu ochrony środowiska dla maszyn CNC

Ekologia w przemyśle to wyzwanie, które jest tak ważne i szerokie, jak sama ekonomika produkcji. Nie kończy się na zarządzaniu odpadami, przetwórstwie odpadów i stosowaniu ekologicznych środków produkcji. To także dążenie do doskonałości produkcji, a więc dążenie do jak najlepszego wykorzystania zasobów, surowców, energii i czasu, a także jakość, żywotność środków produkcji oraz zużycie dokumentacji papierowej, selekcja odpadów czy recykling.

więcej »
System gospodarki odpadami wymaga pieniędzy i nowoczesnych instalacji

Coraz większy problem mają samorządy z zagospodarowaniem dużych ilości odpadów komunalnych, których nie da się poddać recyklingowi i nie można składować. W całym systemie gospodarki odpadami w Polsce potrzebnych jest więcej instalacji, żeby rozwiązać problem zalewu śmieci, z którym borykają się gminy.

więcej »
Polska będzie liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka jest na tyle konkurencyjna, że poradzi sobie ze światowym spowolnieniem i będzie się rozwijać w tempie o 2 pkt % szybciej niż Niemcy czy Francja. Proces doganiania państw zachodnich będzie kontynuowany jednak potrzeba wskoczyć na wyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego.

więcej »
W 2025 r. Polska może zrównać się z Niemcami w eksporcie opakowań

Opakowania należą do polskich specjalności eksportowych. W ciągu ostatnich 8 lat średnioroczny wzrost zagranicznej sprzedaży branży sięgał 11,2%. Jednocześnie, sektor rósł też dzięki eksportowi pośredniemu, czyli wzrostowi wywozu pakowanych towarów. Jak będzie wyglądać dynamika wzrostu eksportu opakowań w nadchodzących latach?

więcej »
Przemysł chemiczny walczy ze zmianami klimatycznymi

Branża chemiczna może pomóc w walce z negatywnymi zmianami klimatycznymi. Inwestuje w rozwiązania, które pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla w procesie produkcji czy zanieczyszczenie plastikiem. Przykładem jest opracowany przez BASF biodegradowalny i kompostowalny materiał do produkcji folii rolniczej. 

więcej »