Raporty branżowe

Eko trendy w branży odzieży roboczej i ochronnej

Według przeprowadzonych przez Deloitte badań, niemalże połowa respodentów przed zakupem rozważy kwestię zrównoważonego rozwoju i etyki. Raport „EKOświadomość Polaków” zainicjowany przez VIVE Textile Recykling ponad 55% badanych uważa, że nasza świadomość ekologiczna zmienia się na lepsze. A jak wygląda sytuacja w branży odzieży roboczej i ochronnej?

więcej »
Branża tworzyw sztucznych [RAPORT]

Pod względem zapotrzebowania na tworzywa sztuczne zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej. Łączne potrzeby europejskiego rynku szacowane są na 58,5 mln ton, a Polska ma w nim udział na poziomie 6,5%. W sytuacji gdy zużycie polimerów w przeliczeniu na statystycznego Polaka (75 kg) nadal kształtuje się poniżej średniej unijnej (92 kg), wciąż jest przestrzeń do rozwoju branży tworzyw sztucznych, zwłaszcza w świetle poważnych inwestycji w zdolności wytwórcze realizowanych obecnie przez Grupę Azoty i inne firmy.

więcej »
Jak przygotować się na cyfrową transformację? 

Wyniki badań ankietowych przedstawione w najnowszym raporcie firmy IDC dowodzą, że przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce nadal mają nikłe pojęcie o digitalizacji i nie bardzo wiedzą, jak się za nią zabrać. Dlatego eksperci podpowiadają, co składa się na proces cyfrowej transformacji i jakie kroki należy podjąć, aby zakończyła się ona sukcesem.

więcej »
Handel światowy wobec transformacji

Technologie cyfrowe, takie jak drukowanie przestrzenne, internet rzeczy, sztuczna inteligencja, a także technologia blockchain zmieniają kształt handlu światowego. Zbieranie dokładnych danych do pomiaru transakcji logistycznych związanych z handlem cyfrowym wciąż stanowi wyzwanie dla firm transportowych i logistycznych..  Jednak szacunki organizacji międzynarodowych pokazują niezwykły wpływ, jak i nowe technologie mają na wielkość handlu krajowego i międzynarodowego. 

więcej »
Raport EUIPO - 261 mld złotych straty

Nowe dane szacunkowe Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej mówią, że bezpośrednie starty spowodowane podrabianiem i piractwem w 11 kluczowych sektorach gospodarki UE to aż 261 mld złotych.

więcej »
Automatyzacja polskiego przemysłu. Potrzeba elastycznej produkcji

Większość polskich przedsiębiorców ma świadomość korzyści, jakie płyną z automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych. Są one odpowiedzią na rosnące wymagania rynków, które oczekują spersonalizowanych produktów, oraz braki kadrowe. Poza przemysłem motoryzacyjnym, w którym dominuje kapitał zagraniczny i zachodnie standardy wytwarzania, a także nielicznymi innymi branżami nie przełożyło się to dotychczas na znaczący wzrost inwestycji w tym kierunku.

więcej »
Koniec czasu na unowocześnienie przedsiębiorstw

Według najnowszego badania Siemens Financial Services w najbliższym czasie ponad połowa producentów na świecie przejdzie na model przemysłu 4.0. Duże przedsiębiorstwa mają na to 5-7 lat, natomiast w sektorze MŚP zostało 9-11 lat. Jeśli nie zrobią tego w tym czasie, dogonienie konkurentów może stać się niemal niemożliwe.

więcej »
Więcej etatów w polskich firmach dzięki cyfryzacji

W wyniku cyfryzacji, aż 87% polskich pracodawców pragnie zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników. Natomiast tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem.

więcej »
Produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa na wiosnę

Co czwarta firma z branży produkcyjnej planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzącym kwartale. Produkcja przemysłowa już piąty kwartał z rzędu odnotowuje najwyższe zapotrzebowanie na pracowników wśród 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku. Jednocześnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu państw EMEA, gdzie najwięcej firm chce rekrutować nowych pracowników.

więcej »
Rozwój technologii powodem obaw Polaków o miejsce pracy

Zmiany technologiczne będą wpływały na rynek pracy w coraz większym stopniu. Automatyzacja zwiększy produktywność pracowników, a przez to przyczyni się do wzrostu wynagrodzeń. Z drugiej strony nowe technologie mogą wymagać istotnych nakładów finansowych na dopasowanie umiejętności do zmieniających się potrzeb pracodawców.

więcej »
Optymalizacja - cyfrowa transformacja w przemyśle

Coroczny raport CGI dotyczący cyfrowej transformacji pokazuje, że 94% menedżerów wyższego szczebla w przedsiębiorstwach przemysłowych dąży do optymalizacji procesów operacyjnych. Dla 91% z nich głównym priorytetem jest budowanie procesów cyfrowych i pełna integracja IT w ramach organizacji. 67% respondentów deklaruje, że dysponują klarowną strategią przemian cyfrowych, a 85% z nich zamierza w najbliższych trzech latach inwestować w rozwiązania pozwalające na analizy predykcyjne.

więcej »
Trzech na czterech pracowników z Ukrainy chce kontynuować pracę w Polsce

75% zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy chce zostać Polsce, głównie z powodu zadowolenia z obecnej pracy oraz obecności w naszym kraju ich rodzin oraz przyjaciół. Migrację w celach zarobkowych planuje co czwarty Ukrainiec, najczęściej do Niemiec lub do Czech. Największą motywacją do opuszczenia Polski jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia – potwierdza opublikowany dziś raport agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.

więcej »