Deutsch Version english version

Forum | Rejestracja |

Raporty branżowe

Robotyzacja w polskim przemyśle

Polski przemysł wciąż stoi przed dynamicznym rozwojem robotyzacji. Jednak już dziś wiele firm zdaje sobie sprawę, że bez wdrożenia odpowiednich procesów mogą pozostać daleko w tyle za zachodnimi konkurentami.

więcej »
Polska trzecim krajem z najniższym bezrobociem

Najnowsze dane Eurostatu mówią, że w lipcu 2019 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła zaledwie 3,3%. Mniej osób bez pracy jest tylko w Czechach (2%) oraz w Niemczech (3%). Eksperci Personnel Service wskazują, że utrzymująca się rekordowo niska stopa bezrobocia to rosnące wyzwanie dla pracodawców. Zwłaszcza, że nasi bezpośredni sąsiedzi zmagają się z takim samym problemem kadrowym.

więcej »
GUS: Spadek ciężkich wypadków przy pracy. Liczba śmiertelnych nie zmienia się

I kwartał 2019 r. przyniósł prawie 16 tys. wypadków, o 100 mniej r/r. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3%) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5%).

więcej »
Urządzenia smart home będą standardem do 2030 roku

Według oczekiwań konsumentów, inteligentne urządzenia staną się powszechne w domach do 2030 r. - poinformowała, firma Dassault. To ustalenia wynikające z badania przeprowadzonego przez niezależną firmę badań rynkowych Cite Research na zlecenie Dassault, na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Amerykanów.

więcej »
Większe inwestycje i nakłady na innowacje kluczem do rozwoju gospodarki

Utrzymanie szybkiego tempa rozwoju polskiej gospodarki w długiej perspektywie będzie coraz trudniejsze. Warunkiem jest zwiększanie produktywności, poziomu inwestycji, wydatków na innowacje, a także usprawnienie rynku pracy oraz zapewnienie firmom przyjaznych warunków do prowadzenia działalności – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company przygotowanego we współpracy z „Forbes”. 

więcej »
Aż 14% Ukraińców pracowało bez umowy w 2018 roku

Na podjęcie decyzji dotyczącej legalizacji pobytu i pracy w Polsce, obcokrajowcy czekają średnio 206 dni, a często pierwsze czynności są podejmowane nawet z rocznym opóźnieniem – podaje raport Naczelnej Izby Kontroli. W badaniach „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018” aż 14% badanych Ukraińców pracujących w Polsce nie miało żadnej umowy.

więcej »
Wzrost wynagrodzeń w drugim kwartale

Znane są dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce w II kwartale 2019 r. Według Głównego Urzędu Statystycznego wynosi ono 4839,24 zł, co oznacza spadek o 2% w ujęciu kwartalnym oraz wzrost o 7% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r.

więcej »
Elastyczne formy pracy coraz bardziej popularne

Alternatywne formy są wybierane przez wielu kandydatów w Polsce. Najchętniej wybierają niepełny etat lub kontrakt. Co trzeci kandydat w Polsce chciałby pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu był to co piąty poszukujący pracy. Wyniki potwierdza wykonany niedawno raport ManpowerGroup „Jak chcemy pracować?” na temat preferencji zawodowych kandydatów dotyczących modelu pracy.

więcej »
Zintegrowana oferta finansowa zwiększy sprzedaż o jedną trzecią

Z badań Siemens Financial Services wynika, że producenci maszyn i urządzeń oczekują, że dzięki wprowadzeniu zintegrowanej oferty finansowej sprzedaż ich produktów zwiększy się o 25-35% w ciągu najbliższych 5 lat. Z kolei dla ich klientów skorzystanie z takiej usługi to szansa na szybkie i proste unowocześnienie swoich firm, bez konieczności angażowania dużego kapitału. 

więcej »
Bardzo dobre wyniki finansowe PKN Orlen w II kwartale 2019 r.

PKN Orlen zakończył II kwartał 2019 r. z zyskiem operacyjnym Ebitda wg Lifo na poziomie 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik został osiągnięty pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego związanego przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału Brent/Ural o (-) 1,7 USD/bbl (r/r). 

więcej »
Polski przemysł maszynowy [RAPORT]

Wysoka dynamika polskiej gospodarki sprzyja wzrostowi produkcji maszyn i urządzeń, której wartość wyniosła w 2018 r. blisko 49 mld zł. W Polsce nastąpiło odblokowanie inwestycji, co dla branży maszynowej oznacza większe zamówienia ze strony wielu sektorów przetwórstwa krajowego. Także sama maszynówka inwestuje w moce wytwórcze, wzmacniając asortymentową i technologiczną konkurencyjność oferty rynkowej, dzięki czemu małymi krokami zbliża się do standardów Przemysłu 4.0 – choć nadal jest to cel odległy.

więcej »
Eko trendy w branży odzieży roboczej i ochronnej

Według przeprowadzonych przez Deloitte badań, niemalże połowa respodentów przed zakupem rozważy kwestię zrównoważonego rozwoju i etyki. Raport „EKOświadomość Polaków” zainicjowany przez VIVE Textile Recykling ponad 55% badanych uważa, że nasza świadomość ekologiczna zmienia się na lepsze. A jak wygląda sytuacja w branży odzieży roboczej i ochronnej?

więcej »