Raporty branżowe

Czy czeka nas masowy odpływ pracowników z Ukrainy?

Prawie 80 proc. Ukraińców jest zadowolonych z pracy w Polsce, a jeszcze więcej docenia życie w kraju nad Wisłą – tak wynika z raportu „Doświadczenia i plany zawodowe obywateli Ukrainy pracujących w Polsce”. Pomimo dużego zadowolenia część Ukraińców zamierza jednak wyjechać, co stwarza realne zagrożenie dla polskich pracodawców. Nie bez znaczenia jest również obecna sytuacja wywołana epidemią. Czy pracodawcy mają się czego obawiać?

więcej »
Czas na przyspieszoną automatyzację przemysłu [RAPORT]

Z danych Międzynarodowej Federacji Robotyki wynika, że dynamika globalnego popytu na elementy automatyki przemysłowej w najbliższych kilku latach utrzyma się na poziomie dwucyfrowym, o czym przede wszystkim zadecyduje zapotrzebowanie ze strony firm azjatyckich. Polska pod względem upowszechnienia automatyki przemysłowej na razie wypada blado – ustępujemy nie tylko najwyżej rozwiniętym państwom Unii Europejskiej, ale też naszym południowym sąsiadom.

więcej »
Czy polskie firmy obawiają się koronawirusa?

W Polsce firmy z sektora MŚP zapowiadają, że cały czas groźny i rozprzestrzeniający się koronawirus ma wpływ na ich funkcjonowanie – w większości negatywny. Jednak mniej, bo niespełna 30% obawia się, że w przeciągu 3 najbliższych miesięcy rozprzestrzeniająca się epidemia może mieć wpływ na ich działalność, głównie poprzez spadek sprzedaży i brak rąk do pracy. 

więcej »
Energochłonność polskiego przemysłu [RAPORT]

Choć przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jaki wpływ na koszty produkcji ma oszczędne gospodarowanie energią, to nie wykorzystują w pełni możliwości zwiększenia efektywności energetycznej dla wzmocnienia swojej pozycji rynkowej. Polski przemysł sukcesywnie racjonalizuje korzystanie z energii, jednak nadal ustępuje tu standardom zachodnim.

więcej »
Rynek maszyn rolniczych. W oczekiwaniu na większe zamówienia

Dostawcy maszyn rolniczych nie mają w Polsce łatwego życia – zapotrzebowanie na nie jest zbyt małe w stosunku do posiadanych mocy wytwórczych, co rodzi obawy o portfel zamówień i pozycję rynkową.

więcej »
NIK: System wspierający efektywność energetyczną jest spójny, ale brakuje środków na jego kontrolę

Usprawnianie procesów produkcyjnych, modernizacja urządzeń i budynków czy wprowadzanie nowych technologii to przykłady działań, mających na celu poprawę efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Ich efektem ma być ograniczanie emisji zanieczyszczeń i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Kontrolerzy NIK przyjrzeli się, jak funkcjonują mechanizmy wspierające działania przedsiębiorców na rzecz efektywności energetycznej.

więcej »
7 na 10 polskich firm nie może znaleźć pracowników

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni jak elektrycy, spawacze i mechanicy to najtrudniejsze zawody do zrekrutowania w Polsce. Czołówkę zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem pracowników zamykają kierowcy oraz operatorzy produkcji i maszyn. Trudności w znalezieniu pracowników deklaruje aż 70% firm nad Wisłą, podczas gdy dwa lata temu mówiło o tym 51% przedsiębiorstw. 

więcej »
Na sektor MŚP czeka wiele wyzwań w 2020 roku

Spora ilość zmian czeka na nas na rynku pracy w 2020 r. Firmy stoją przed dużym wyzwaniem - muszą się odpowiednio przygotować na najważniejsze zadania. Które mogą być najdotkliwsze i wpływać na większość sektora? Spowolnienie gospodarcze, gorsza kondycja finansowa, sytuacja na rynku pracy i potrzeba inwestycji to cztery najtrudniejsze z nich. 

więcej »
Cyberprzestępczość największym ryzykiem biznesowym na świecie

Po raz pierwszy ryzyko cybernetyczne wskazywane jest jako najważniejsze zagrożenie biznesowe na świecie (39% badanych) – tak wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Cyberprzestępczość wyprzedza tym samym najczęściej do tej pory wskazywane ryzyko, jakim są przerwy w działalności gospodarczej (37%). W Polsce jednak ta druga kategoria nadal znajduje się na pierwszym miejscu zestawienia (54%).

więcej »
Rynek maszyn rolniczych. W oczekiwaniu na większe zamówienia

Dostawcy maszyn rolniczych nie mają w Polsce łatwego życia – zapotrzebowanie na nie jest zbyt małe w stosunku do posiadanych mocy wytwórczych, co rodzi obawy o portfel zamówień i pozycję rynkową.

więcej »
Czy na co dzień Polacy ufają robotom?

Od humanoidalnego robota Sophia, przez robota odkurzającego, aż do konstrukcyjnych chwytaków w maszynach manipulacyjnych - obecnie roboty znaleźć można w różnorodnych formach oraz w różnych sytuacjach. Ale jak naprawdę Polacy postrzegają roboty? Czy im ufają? Jeśli tak, to w jakich obszarach zastosowania? 

więcej »
Automatyzacja przyczyni się do wzrostu produktywności

Opublikowane badania wskazują, że upowszechnienie automatyzacji będzie wciąż jednym z głównych trendów biznesowych w roku 2020, a sztuczna inteligencja (AI) i roboty będą przejmować coraz więcej zadań wykonywanych dotychczas przez człowieka. Maszyny przeznaczone do realizacji różnego rodzaju zadań staną się niejako członkami personelu.

więcej »
Polska produkcja a zarządzanie danymi

Badanie przeprowadzone przez PSI Polska mówi, że średnie i duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce nadal stosują analogowe rozwiązania do zbierania i analizy danych. Aż 33% średnich i 15% dużych firm nie dysponuje systemami ERP, które są podstawowymi narzędziami informatycznymi do zarządzania w przedsiębiorstwie. Czy polska produkcja jest aż tak daleko z tyłu?

więcej »
Wzrosną koszty w branży opakowań

Aż 2-4 mld zł będą musiały przeznaczyć firmy z branży opakowań na dostosowanie się do zmian regulacyjnych związanych z promowaniem gospodarki obiegu zamkniętego - tak szacują analitycy Santander Bank Polska i SpotData. Wg przygotowanego przez nich raportu, łącznie rozwój branży do 2025 r. będzie wymagał inwestycji na poziomie ok. 20-25 mld zł. 

więcej »
Wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0 w firmach

Prawie 3/4 firm, które znają koncepcję Przemysłu 4.0 rozpoczęło wdrażanie rozwiązań będące jej elementem lub ma już takie plany – wynika z raportu PSI Polska. Liderem są duże firmy, spośród których trzy na cztery podjęły takie działania. Najczęściej wdrażają nowoczesne systemy informatyczne czy technologie umożliwiające współpracę ludzi i robotów. 

więcej »
Naftoport przeładował rekordową ilość ropy i paliw

Ponad 15 mln ton przeładowanej ropy i paliw – to wynik Naftoportu, spółki z Grupy PERN, jaki  osiągnęła ona od początku stycznia do połowy listopada 2019 r. Oznacza to, że już teraz firma przebiła dwunastomiesięczny rekord z roku 2018. 

więcej »
W 2025 r. Polska może zrównać się z Niemcami w eksporcie opakowań

Opakowania należą do polskich specjalności eksportowych. W ciągu ostatnich 8 lat średnioroczny wzrost zagranicznej sprzedaży branży sięgał 11,2%. Jednocześnie, sektor rósł też dzięki eksportowi pośredniemu, czyli wzrostowi wywozu pakowanych towarów. Jak będzie wyglądać dynamika wzrostu eksportu opakowań w nadchodzących latach?

więcej »